A központosítás csődjéről újabb bizonyíték bukkant fel, annak a jelentésnek a képében, amit Szabó Balázs miniszteri biztos készített, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ eddigi tevékenységéről, és az Index hozott nyilvánosságra hétfőn.
Hibás gazdasági döntések, valótlanságok állítása, rossz vezetési stílus és a jobbító javaslatok figyelmen kívül hagyása – sok egyéb mellett ezeket a megállapításokat írta le a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elnökének tevékenységéről Szabó Balázs miniszteri biztos, miután hetekig vizsgálta az államosított közoktatás legfőbb irányító szervét. - Brutálisra sikerült a Klik eltitkolt átvilágítása - Index
Ez azért várható volt. Én nem tudom kinek az ötlete volt ez az egész, de valószínűleg csak ő gondolta komolyan, hogy ha az oktatási intézmények fenntartását centralizálják, és az egészre ráhúznak egy központi bürokratikus vízfejet akkor az majd k*rva hatékony lesz.
A központosítás a hatékonyság gyilkosa.
Ezt én írtam nagyon régen:
A központosított rendszerek alapvetően pazarlók, az alegységek és a központi irányítás közötti bürokratikus struktúra működtetése komoly erőforrásokat von el a konkrét feladattól, merevek, lassan vagy egyáltalán nem reágálnak a helyi igények változásaira, akadályozzák a helyi kezdeményezések kibontakozását. A központosított szocialista tervgazdaság és elosztás kudarca számos példával szolgálhat, nem csak Magyarországról, hanem az összes volt szocialista államból. - A központosítás útvesztői - Sorok Között
Ezt meg a Véleményvezér:
Először is: azt a bizonyos „nagy rendszert" vezetni összehasonlíthatatlanul bonyolultabb feladat, mint a sok kicsit. Nem véletlen az, hogy Magyarországon a nagy állami rendszerek szinte mindegyike rettentően pazarló, és működésében látszólag az elemi logika szabályait sem képes követni. - A Fidesz még államosítani sem tud rendesen - Véleményvezér
A döntéshozatali struktúra miatt nagyon sok múlik az intézményrendszer vezetésével megbízott személy képességein. Ezt a bürokratikus monstrumot emberfeletti képességekkel sem lenne egyszerű költséghatékonyan irányítani. Ha pedig történetesen egy hülye kerül oda, akkor az az egész rendszert tönkrecsaphatja.
A Klik egy teljesen felesleges, a hatékonysággal köszönőviszonyban sem álló intézmény, aminek a fenntartása az érdemi oktatástól von el forrásokat. Drága, és a tanulók is visszafelé fejlődnek.
Ez egy korábbi jelentés a Vidékfejlesztési Minisztérium, illetve az önkormányzatok által fenntartott oktatási intézmények hatékonysági különbségeiről:
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ellenőrizte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) fenntartásában lévő középfokú szakoktatási intézményeket. A Számvevőszék egyik fő megállapítása szerint a VM fenntartásában lévő mezőgazdasági szakképző iskolák működési feltételei nem járultak hozzá a feladatellátás eredményességéhez, vagyis sokkal többe kerülnek és kevésbé hatékonyak, mint önkormányzati fenntartású társaik. - Újabb pofon a költségvetésnek és az oktatásnak - Portfolio.hu
Az Index cikkével kapcsolatban az Emberi Erőforrások Minisztériuma kiadott egy közleményt, amely szerint a "Klik elnöke változatlanul élvezi az emberi erőforrások miniszterének bizalmát", "a kormány oktatáspolitikai céljait maradéktalanul teljesítette". Mondjuk nem is vártam mást.
És szerinted mit gondol erről Hoffmann Rózsa, köznevelésért felelős államtitkár, aki az országot járva tájékozódik a sikerekről?
Röviden összefoglalva: "nagyon jó érzések", "egyértelműen óriási siker", "nagy vívmány", "nagy pozitívum", és a "pedagógusok jól érzik magukat".