Február végén olvastam egy cikket, aminek az volt a címe, hogy mit épít Kína a Dél-kínai-tengeren?
Röviden annyi, hogy a kínaiak földet ásnak ki a tengerfenékről, amit azután zátonyok tetejére ömlesztenek, ezáltal csinos kis szigetek jönnek létre.
A mesterségesen létrehozott szigetek némelyikén pedig már komoly munkálatok zajlanak.
Szombaton a Kitekintőn is lejött egy cikk ezzel kapcsolatban:
Kína mesterséges szigeteket épít a Dél-kínai-tengeren lévő, vitatott hovatartozású területen fekvő zátonyokra - ezt támasztják alá a nemrég az IHS Jane’s hadiipari elemzőcég által készített műholdképek -, amivel megnövelheti a térségben a kínai haditengerészet, légierő, parti őrség és a halászhajók szerepét, és megerősítheti területi követeléseit. - Kitekintő
Miután elolvastam a Zerohedge-n megjelent írást, írtam az egyik kínai ismerősömnek, hogy van-e ötlete, mi lehet a célja a szigetesítésnek.
Gyorsan válaszolt, leírta, hogy nagyon drága felépíteni, és üzemben tartani a repülőgéphordozó-anyahajókat, ezeket a szigeteket pedig azért hozzák létre, hogy a kínai katonai repülőgépeket üzemanyaggal, illetve fegyverzettel töltsék fel, egy esetleges katonai konfliktus esetén.
Ravasz.
Szakértők több szempontból is aggodalmukat fejezték ki a zátonyok szigetté való feltöltésével kapcsolatban. Az egyik jellegzetes félelem az, hogy a mesterséges szigetek hossza pont 1800 méter, ami alkalmassá teszi őket arra, hogy katonai repülőgépek szálljanak fel róluk. - Kitekintő
A szakértők aggodalma ezek szerint nem alaptalan.