Japán pénzügyi atombomba-robbantásának megvannak az első áldozatai:
A japán jegybank agresszív kötvényvásárlást indított el, hogy a gazdasági stagnálásból valahogy kivigyék az országot, ez viszont több piaci szereplő számára is problémákat okoz. Az egyik ilyen szegmens a biztosítóké, amelyek vagyonuk legnagyobb részét helyi kötvényekben tartják. A biztosítók szövetségének elnöke szerint a várható hozamemelkedés miatt nem marad más lehetőségük, mint hogy alternatívák után nézzenek, az egyik legnyilvánvalóbb pedig a külföldi kötvényvásárlás. - A jegybank miatt kénytelenek külföldre menni a japán biztosítók - Portfolio
Ezzel a cikkel azonban valami nem stimmel. A jegybank agresszív kötvényvásárlása - a keresletnövekedés miatt - nem a hozamok növekedéséhez, hanem éppen ellenkezőleg, a hozamok csökkenéséhez kellene, hogy vezessen. A jelentősebb hozamemelkedés fenntarthatatlanná tenné az egyébként is fenntarthatatlan államadósságot.
És éppen ez a biztosítók problémája. Az alacsony hozamok, és a jegybank 2%-os inflációt előirányzó monetáris politikája miatt kénytelenek szétnézni külföldön. A japán állampapírok hozama rendkívül alacsony, de deflációs környezetben ez nem okoz fejfájást.
Japán 10 éves államkötvények:
via Bloomberg
Vannak azonban a lakosság számára közvetlenül is érzékelhető következményei az agresszív lazításnak. Japánban a McDonalds 5 éve nem emelte az árait. Azonban csütörtökön bejelentették, hogy a sajtburger és a hamburger árát 20%-kal emelik meg.
A 2%-os inflációs célszámot benézték egy kicsit.
Kíváncsi vagyok, hogy az Economist mikor frissíti a Big Mac indexét.