A japánok gázt adnak a szakadék szélén, és benzinnel oltják a tüzet. A Véleményvezér szerint a pénzügyi atombomba esetleg jól is elsülhet, én azonban nem vagyok ennyire optimista.
Ha a japán kísérlet sikeres lesz, az könnyen példát mutathat mind az USA, mind Németország számára, illetve reménykedésre adhat okot abban a tekintetben, hogy nem muszáj, hogy a mostani válság két évtizedig tartson. Ha azonban nem lesz hatásos vagy túlságosan is hatásos lesz (azaz Japán nem hagyja abba „időben" a pénznyomtatást), akkor többé-kevésbé működőképes gazdaságpolitikai eszköz nélkül maradtak a nagy nyugati országok. - Pénzügyi atombomba:Japán beveti - Véleményvezér
A kiköltekezni magunkat az adósságból elv tényleg jól hangzik, és a legkisebb politikai ellenállásba ütközik, de folyamatosan többet költeni a bevételeknél elkerülhetetlenül csődhöz vezet. A nyugati országok közül már jó néhány elindult a japán úton, de korántsem lesz annyi idejük kísérletezgetni. A japán atombomba dominó-hatása felgyorsíthatja az eseményeket.
Azzal viszont nem értek egyet, hogy az erőltetett pénznyomtatás lehet az egyetlen működőképes eszköz a nyugati országok kezében. Legfeljebb a jelenlegi gazdaságpolitikai és pénzügyi keretek között.
A japán jegybank elnökének illik hivatalból optimistának lenni. De már ő sem hangzik annyira magabiztosnak:
Nem számítok arra, hogy Japánból olyan tőkekiáramlás lenne, ami lavinaszerű jengyengülést váltana ki - jelentette ki ma az új japán jegybankelnök, amellyel reflektált Soros György ezzel ellentétes múlt heti kijelentésére. Harihuto Kuroda szerint a múlt csütörtökön bejelentett rendkívül agresszív monetáris élénkítésnek nem célja, hogy a jent gyengítse, igaz közben megjegyezte, hogy meglátása szerint a japán államadósság pálya fenntarthatatlan. - Visszaszólt Sorosnak az új japán jegybankelnök - Portfolió
Japán kötvénykibocsátások (kék) és adóbevételek (piros) összege 1965-től napjainkig:
TGSF advisors
Ami pedig a japán fizetőeszközt illeti, úgy látszik, hogy a sok lazítás kezdi megtenni a hatását.
Az arany árfolyama dollár (piros) és jen (kék) 2012 április - 2013 április:
Kitco via Max Keiser
Akad olyan vélemény is amely szerint a japán jegybank intézkedései középtávon tőkekorlátozásokhoz vezethetnek.