Kínából már nehéz olcsóbb munkaerővel rendelkező országokba telepíteni a gyárakat, legalábbis egyelőre, addig is a robotok, az automatizáció jelentik az emberi erőforrás költséghatékony alternatíváját.
Robotokra cserélik a dolgozókat
"2014-re egymillió robotmunkás alkalmazását tervezi a Foxconn. A tajvani elektronikai gyártó, mely többek között az Apple iPhone és iPad készülékeinek összeszerelését is végzi kínai gyáraiban, jelenleg 10 ezer robotot használ, melyek számát jövő évben 300 ezerre emelnék, három év múlva pedig már egymillió gépesített munkás dolgozna a gyártósorok mellett – tudósított a BBC a cég bejelentéséről." Kitekintő.hu
Az elbocsájtott dolgozók számával egyenes arányban csökken a fizetőképes kereslet. Minden egyes leépített dolgozóval egy potenciális vásárlót veszítenek azok a cégek amelyeknek a Foxconn a beszállítója. Ez azonban csak elvileg igaz, ugyanis a Foxconn gyári munkásai nem nagyon engedhetik meg maguknak, hogy Apple termékeket vásároljanak. (Esetleg akkor ha a megszabadulnak az egyik veséjüktől.)
Többek között ez vezetett a szemünk előtt éppen most kibontakozó amerikai válsághoz is. A gyárakat az olcsóbb munkaerővel rendelkező országokba telepítették, így csökkentették a bérköltséget, illetve növelték a profitot, és a versenyképességet. Az otthon maradt, leépített munkások azonban az olcsóbb termékeket sem tudják megfizetni.
Minden gyártulajdonos álma a zéró bérköltség, a teljesen automatizált termelés, és látszólag mindent meg is tesznek ennek érdekében. De ki fogja megvenni a kacatjaikat?
A robotok nem sztrájkolnak ugyan, de a plázákban sem költenek sokat.
A Foxconn korábban a gyár dolgozói körében elkövetett magas öngyilkossági arányokról híresült el, a robotokkal ez probléma is megoldódik.