Emlékszel még a novemberi G20 csúcstalálkozóra?
Segítek.
Ha elsősorban a popmédiából tájékozódsz, akkor nagyjából annyi jöhetett le, hogy mindeki beszólt Putyinnak - aki ezen berágott és zárás előtt hazament.
Ja és a cuki koalák...
Ha mélyebre ástál a gazdasági szekcióban, akkor egy semmitmondó, közös bullshit-nyilatkozat volt a maximum.
A kétnapos találkozót lezáró nyilatkozatban a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport vezetői megállapították, hogy a világgazdaság felépülése lassú és egyenlőtlen, a tanácskozás résztvevői ezért a problémák leküzdésére, az erős, fenntartható és kiegyensúlyozott növekedés megalapozására, valamint munkahelyteremtésre tettek ígéretet. - Erre jutottak a világ vezetői - Napi
Fűt-fát erős, fenntartható és kiegyensúlyozott növekedést, illetve munkahelyteremtést ígértek. (Mosoly)
Történt azonban más is.
Miután a ciprusi bankokat a betétesek pénzével mentették meg, egymást túlkiabálva bizonygatták a fontos emberek, hogy csak egyszeri esetről van szó. ( A taknyot akkor azzal cukrozták, hogy jobbára úgyis csak orosz oligarchák pénze van Cipruson.)
Én azzal vádoltam őket, hogy pofátlanul hazudoznak, és a ciprusi bankmentés precedensértékű lesz.
Szóval a G20-on, amikor éppen egyik újságíró sem figyelt, a Financial Stability Board ( Pénzügyi Stabilitási Egyesület ) benyújtotta a Progress in Reform of Resolution Regimes and Resolution Planning for Global Systemically Important Financial Institutions elnevezésű jelentését, amit a "világ vezetői" jóváhagytak.
Az FSB azzal a nemes, de nem egyszerű feladattal bírkózik, hogy hogyan lehetne a Too Big To Fail, vagyis a rendszerkockázatot jelentő nagybankokat úgy megmenteni, hogy ne az adófizetők állják a számlát.
A fent említett jelentés arról szólt, hogy hol tartanak, állítólag nagyjából kész, már csak a gyakorlatba történő átültetés van hátra.
A kapcsolodó dokumentum itt.
A javaslat alapján a fizetésképtelenség szélén álló pénzintézeteket feltőkésíthetnék a nem biztosított kötelezettségeikkel, ide tartoznak például a 100000 eurónál nagyobb lakossági betétek is Európában.
A ciprusi-modell kőbe vésve.
Boldog Új Évet!