Még júliusban utaltam rá, hogy érdemes a Société Générale elemzőire figyelni nemesfém ügyben, mert az utóbbi időben jól tippelnek. Egy júniusi elemzésükben 1200 dollárra lőtték be, végül 1205.50 dolláron zárta az évet az arany. Decemberben azt mondták, hogy a világ elveszítette a nemesfémek értékmegőrző képességébe vetett hitét. Tényleg vége az arany aranykorának, vagy valaki manipulálja az árakat?
Az a kijelentés, hogy a világ elvesztette a hitét, nagyon erős. Az egyik fele esetleg, de keleten (India, Oroszország, Kína, Szingapúr) a bizalom töretlen.
Szórakozik valaki az arany árával?
Az arany árának esetleges manipulációjával kapcsolatban már a mainstream médiában is jelentek meg cikkek.
A Libor, a devizaárfolyamok és a jelzálogpiaci manipulációk után egy újabb világméretű pénzügyi botrány rengetheti meg a pénzintézeteket: a jelek szerint manipulálhatják az arany árfolyamát is. A londoni fixing benchmarkok az arany derivatív pénzügyi termékeinek árazásában számítanak viszonyítási alapnak, ezeket manipulálhatták a piacokon. - Itt az újabb világméretű botrány - Mit manipulálnak még? - Portfolio
Ez azonban csak a felszínt karcolgatja, azt a szokásos gyakorlatot amikor a pénzügyi intézmények némi extra profit érdekében ügyeskednek.
Amire én gondolok az a nemesfémek árának szándékos lezúzása, aminek az elsődleges célja nem kizárólag a haszonszerzésben keresendő.
A sok fundamentális találgatás után a nagy tavaszi aranyáreséssel kapcsolatban is felmerült egy titokzatos spekuláns lehetősége.
Mi értelme van az egésznek, ha nem a profit?
A Business Insider-en a napokban jelent meg egy cikk arról, hogy miért kell örülnünk az arany zuhanásának.
Szerintük főleg azért, mert ez jelzi, hogy a gazdaság rendben van, az USA a kilábalás útján, az euróválságnak vége, Kína OK, a pénzügyi rendszert nem fenyegeti összeomlás.
A másik ok: az arany árcsökkenése bizonyítja, hogy a növekvő államadósság és a jegybanki pénznyomtatás nem vezet hiperinflációhoz, ergo az évtizedek alatt felhalmozott közgazdasági tudásunk helyes, és birtokában vagyunk a gazdasági válságok leküzdéséhez szükséges praktikáknak.
Vagyis, az arany árának emelkedése az jelentené, hogy a válságnak még nincs vége, a jegybanki lazítás pedig kudarcot vallott.
Elképzelhető, a nemesfémek árának manipulációja annak érdekében, hogy erősítsék a pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat, és elhitessék, hogy minden rendben van?