A hír egyelőre nem magyar vonatkozású. Egyelőre. De azért kapaszkodj meg.
Az Egyesült Államok nem csak az Európai Unióval dolgozik átfogó kereskedelmi és beruházási partnerség kiépítésén. Lehetőleg az év vége előtt tető alá akarják hozni a Csendes-óceáni Partnerségi Megállapodást is, (TPP) Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Japán, Malajzia, Vietnám, Brunei, Szingapúr, Chile és Peru közreműködésével.
A dolog nem halad annyira zökkenőmentesen, mint amennyire Washingtonban szeretnék. Nincs mindenki elragadtatva.
Az ellenállás bizonyos okaival az Index már foglalkozott, a Wikileaks által kiszivárogtatott információkra hivatkozva:
„A TPP-vel megvalósulhat minden, amit az óriásvállalatok a Jézuskától kértek. Hollywoodnak, a zeneiparnak és a nagy IT-cégeknek nagyon fog tetszeni mindez″ – nyilatkozta Matthew Rimmer szerzőijog-szakértő. A Herald szerint a megegyezés az Egyesült Államok szövetségi és nagyvállalati érdekeinek oltárán feláldozza a felhasználók és vásárlók jogait. - Drágább rákgyógyszerek jöhetnek - Index
A napokban a Huffington Post birtokába került néhány, a TPP-vel kapcsolatos, és nem éppen a nyilvánosságnak szánt dokumentum.
Az iratok tanulsága szerint csak a japán, és az amerikai kormány támogatja azokat a javaslatokat, amelyek gyakorlatilag politikai erővel ruháznák fel a nagyvállalatokat, illetve korlátoznák a pénzügyi szervezetek szabályozásának lehetőségeit.
A megállapodás tervezete alapján a külföldi vállalatok egy nemzetközi bíróságon megtámadhatnák az együttműködési szerződést aláíró országok törvényeit és jogszabályait, ha azokat nem tartják megfelelőnek az üzletmenet szempontjából.
Az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi egyezmény (NAFTA) keretein belül már próbálkozott ilyesmivel az Exxon Mobil, a Dow Chemical és az Eli Lilly, amikor az offshore, illetve a palaolaj kitermelésre, a növényvédő szerekre, és gyógyszeripari szabadalmakra vonatkozó kanadai jogszabályok megváltoztatására tettek kísérletet.
Nem lep meg, hogy az ilyen törekvések ellenérzéseket váltanak ki. Az sem rossz, hogy a nagy együttműködési szerződés részleteit kiszivárogtatott dokumentumokból ismerheti meg a közvélemény.
A Világgazdaság oldalán novemberben jelent meg Joseph Stiglitz írása, a "partnerségi" megállapodásokkal kapcsolatban.
Kötelező darab:
Az Egyesült Államok erős beruházási paktumokat próbál nyélbe ütni a két „partnerségi” megállapodás keretében, amelyek egyike az Atlanti-, a másik a Csendes-óceánon ívelne át. Az ilyen lépésekkel szemben azonban egyre erősebb az ellenállás.
Azok az országok, amelyek ilyen szerződéseket írtak alá, nagy árat fizettek értük. - Stiglitz: Dél-Afrika kitör - Világgazdaság
Kíváncsi vagyok milyen meglepetéseket tartogat majd az európai verzió....