A közelmúltban kettő, eddig viszonylag ismeretlen fazon engedett bepillantást a Magyarország című bohózat kulisszatitkai mögé. Az egyik a volt adóellenőr, Horváth András, aki szerint bizonyos szint felett az adófizetési kötelezettség relatív. Ez a bejegyzés nem róla szól.
A másik a Századvég munkatársa, aki elkövette azt a hibát, hogy egy elemzés erejéig objektíven próbálta bemutatni az egykulcsos jövedelemadó hatásait.
A lényeg:
Az adókulcs esetleges 9 százalékra való mérséklése 44 százalékkal csökkentené tovább a költségvetés szja-bevételeit, ami a 2011-es adatokon számítva további évi 522 milliárd forint adókiengedést jelent. - Nyertesek és vesztesek - A magyar egykulcsos adóreform vizsgálata - Pénzügyi Szemle
Miután az elemzést felkapta a sajtó, a Századvég nem győzött elhatárolódni a leprássá vált kollégától.
Azok után, hogy többmilliárdnyi megbízást gyűjtött be közvélemény-kutatásra, tanulmánykészítésre és tanácsadásra az NFM-től, már csak a csimpánznál alacsonyabb szinten álló létformák vették be, hogy a Századvégnek bármi köze is lehet az objektivitáshoz. Ők is csak sok banánnal.
Persze ilyesmire nincs is semmi szükségük, amíg a kormány tolja beléjük a pénzt.
Most szívesen leírnám, hogy Virovácz Péter hülyét csinált a Századvégből, de ez nem lenne igaz. Századvégék saját magukból csináltak hülyét. Sokkal kevesebb figyelmet kapott volna ez a történet, ha egyszerűen csendben maradnak. Tegye fel a kezét aki tudta, hogy Virovácz a Századvégnél dolgozik. Gondoltam.
Csináltak egy jó kis felhajtást annak a tanulmánynak, amit legszívesebben elástak volna a Virovácz Péterrel együtt.
Ez különösen nagy böszmeség egy olyan vállalkozás részéről, amelynek a fő tevékenysége a közvélemény befolyásolása lenne. A Századvég legfeljebb úgy szerezhet vissza valamit a hitelességéből, ha ezentúl egy darabig a Napiszaron publikálja az elemzéseit.
És amikor már azt hittem, hogy ezt a poént már lehetetlen tovább fokozni, az NGM gyorsan előállt a világtörténelem legkínosabb megmagyarázásával.
Orbán Gábor nagyon meggyőző próbált lenni.
Talán legközelebb.