A Bitcoin terjedését jól jelzi, hogy most már a jelentősebb gazdasági oldalak is egyre gyakrabban foglalkoznak a témával.
Tegnap a déli órákban újra hegymenetbe kapcsolt a legnépszerűbb virtuális pénz, így az éjjel folyamán új csúcsot állított be. Hajnalban egy kisebb korrekciót követően megint megközelítette az újonnan beállított 447,5 dolláros csúcsot. - Megint mosolyoghatnak a Bitcoin-tulajdonosok - Portfolio
Októberben írtam arról a pletykáról, amely szerint Obama egy Fehér Házi-i vacsora alkalmával kérdezte meg a Google főnököt, hogy jelent-e veszélyt a pénzügyi rendszerre a Bitcoin.
Arról nem szól a legenda, hogy mit válaszolt Eric Schmidt, de úgy tűnik Washingtonban kezdik komolyan venni a Bitcoin fenyegetést.
A szenátus nemzetbiztonsági és kormányzati ügyeket vizsgáló bizottsága november 18-án fog összeülni, hogy megvizsgálja a virtuális fizetőeszközzel kapcsolatos potenciális lehetőségeket és kockázatokat a szövetségi kormányra, illetve a társadalomra nézve. - Bloomberg
Sőt már az amerikai jegybankárokat is foglalkoztatja a kérdés. A Chicago Fed egy tájékoztató kiadványt jelentet meg a Bitcoin-ról.
A teljes cucc itt érhető el.
A Chicago FED konklúziója:
Mindeddig a Bitcoin fizetőeszközként történő használhatósága korlátozottnak tűnik, különösen ha nem számítjuk az illegális tevékenységet. Jelenleg a források a tradicionális és szabályozott csatornákon kívüli átutalására használják, és feltehetőleg spekulatív befektetési lehetőségként. Az emberek azért fektetnek a Bitcoin-ba mert esetleg egy teljes értékű fizetőeszközzé fejlődhet. A Bitcoin néhány tulajdonsága kevésbé vonzó a jelenlegi fizetőeszközökhöz és fizetési rendszerekhez képest, főleg ha valaki nem érez különösebb késztetést, hogy elkerülje ezeket.
...
Abban az esetben, ha a Bitcoin széleskörű elfogadottságra tesz szert, valószínűtlen, hogy mentes maradhat a kormányzati beavatkozástól. Ha másért nem is, akkor azért, mert a Bitcoin kódja és hálózata nem átlátható és sérülékeny. Mindezek mellett meg kell jegyezni, hogy a Bitcoin egy igen figyelemre méltó elgondolás és technológiai vívmány, amelyet a későbbiekben akár a jelenlegi pénzügyi intézmények (amelyek kibocsáthatnák a saját Bitcoin-jaikat) és kormányok is használhatnának.
A pénzügyi intézményeknek tényleg van miért aggódniuk, a Bitcoin feleslegessé teheti a bankszámlákat, és a segítségével ingyenesek az átutalások, és ez még csak kettő, a bankok profitját veszélyeztető tulajdonságok közül.
A bankárok szóvivői, a politikusok persze nem győzik hangsúlyozni, hogy a Bitcoin a hagyományos csatornák mellőzésével a bűnözők kezére játszik.
Nos, a Bitcoin előtt a hagyományos csatornákon keresztül bonyolították a tranzakcióikat a bűnözők, néha a hagyományos csatornák aktív közreműködésével , nem is beszélve azokról az esetekről, amikor maguk a tradicionális pénzügyi intézmények követnek el bűncselekményeket.
Az Egyesült Államok kormánya (is) mindent el fog követni annak érdekében, hogy kinyírja a Bitcoint, ami alternatívát jelenthetne a jelenlegi (düledező) pénzügyi rendszerrel szemben, ezért alapjaiban veszélyezteti azt. A másik lehetőség, hogy szarrá szabályozzák, integrálják a jelenlegi rendszerbe oly módon, hogy napjaink pénzügyi óriásai ne sokat veszítsenek, és a Bitcoin még véletlenül se kényszeríthesse szabad versenyre a bankárhiénákat.
Ebben az esetben viszont szart sem fog érni az egész.