Kétségtelen, hogy akad néhány olyan téma amiről nehezen tudok leszállni, és sokkal több bejegyzésben foglalkozom velük, mint kellene.
Az egyik ilyen vesszőparipám volt a gazdasági fundamentumok ( a valóság) és a tőzsdeindexek között tátongó szakadék, amit elsősorban a mennyiségileg laza pénzügyi politikának köszönhetünk.
Ezzel kapcsolatban tegnap a Financial Times oldalán találtam néhány értékes gondolatot:
"Az év elejétől az amerikai részvények ára átlagosan 21.5%-kal nőtt, amit csak néhány Európai index, japán részvények, és a görög államadósság tudott túlszárnyalni.
Az egy részvényre eső eredmények csökkennek, de a tőzsde tovább szárnyal a mennyiségi lazításnak köszönhetően. A FED monetáris politikájának továbbra is minimális befolyása van a reálgazdaságra, viszont erőteljes hatást gyakorol a pénzügyi eszközök értékére. Tekintettel a gazdaság és a piacok közötti növekvő szakadékra, mit tehet a racionális befektető?"
De ha ez nem győzött meg:
Aki kételkedik abban, hogy az amerikai jegybank lépései igenis az első számú piacmozgató tényezők közé tartoznak, annak ajánljuk figyelmébe a következő grafikont. Elég meggyőző. - A jegybank mozgatja a szálakat - Investor
A jelenséggel elsőként a gazdasági, illetve pénzügyi blogok kezdtek el foglalkozni. Az Investor a információ forrásaként is egy blogot jelölt meg. Kattints a linkre, és a cikk alján megtalálod.
Szintén a blogoszféra - Obama és Bayer Zsolt által gyűlölt - bugyraiból került elő az az ötlet is, hogy a FED nem fogja csökkenteni a pénznyomtatás mértéket, sőt, a várakozásokkal ellentétben növelni fogja.
Éppen most olvastam egy blogon, hogy ezt már a SocGen elemzői sem tartják elképzelhetetlennek. Igaz, hogy egyelőre csak 10% esélyt adnak rá.
Meglátjuk.