A amerikai adósságplafon-vitáról, a csőd lehetőségéről, illetve az esetleges következményekről elég sok cikk, elemzés, és találgatás lát napvilágot. Ez érthető.
Valamiféle kompromisszum talán megszületett tegnap, egy "ideiglenes" adósságplafon emelésről. Vagy mégsem.
Egy fontos mozzanat háttérbe szorul. Igazából mindenki egyetért az adósságlimit emelésében, a probléma az Obama nevéhez fűződő egészségügy reformmal, közismert nevén az Obamacare-rel van.
A republikánusok mindenbe belemennek, csak az egészségügyi reform finanszírozásába nem, Obama pedig nagyon szeretné megvalósítani a régóta dédelgetett álmot, és egyre nyilvánvalóbb, hogy ennek érdekében a végletekig hajlandó elmenni.
Röviden, ha ez egy több mint ezer oldalas törvény esetében lehetséges:
Az Egyesült Államokban - ellentétben például számos európai országgal - nincs általános, mindenkire kiterjedő állami egészségügyi ellátás. A közel 314 milliós lakosság többsége ugyan rendelkezik biztosítással a munkahelye révén, van mintegy 48 millió amerikai, aki nincs biztosítva.
Ezen a helyzeten változtatna az Obamacare azzal, hogy kiterjesztené az egészségbiztosítást. A reform legfontosabb eleme, hogy kötelezővé teszi a biztosítás vásárlását mindenki számára. Ha valaki ennek ellenére sem hajlandó egészségbiztosítást kötni, akkor annak büntetést kell fizetnie. - Az igazi hír - Potus & Co
Bevallom én sem olvastam végig a törvényt, de ettől függetlenül is Budapestig bűzlik az Obamacare.
Az egyik ok a biztosítások vásárlásának kötelezősége. Az amerikai egészségügyi rendszerrel vannak problémák, (ha érdekel bővebben: Michael Moore - Sicko) de eddig akiknek nem tetszett a rendszer kimaradhattak belőle. Elsősorban azok hagyták ki a lehetőséget, akiknek nem állt módjában kifizetni a biztosítás összegét.
A másik, hogy eleve gyanús, ha egy ország vezetője oroszlán módjára küzd a szegények, az elesettek, vagy egyéb hátrányos helyzetű társadalmi csoportok érdekeiért. Vagy bármilyen nemes célért, ami mögött nincs egy vastag lobbicsoport.
Nem kell messzire menni. A tarfikmutyi is a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításával kezdődött.
Az Obamacare, a számítások szerint csökkenti az egészségügy biztosítással nem rendelkezők számát valahány millióval. A biztosítótársaságoknak pedig pont ugyanannyi millióval nő majd az ügyfeleik száma. Mert kötelező.
Ja, és amúgy fizetnek az amerikaiak adót arra az időre is, amíg a kormány zárva van?