Ha a globalizáció vesztesének érzed magad akkor a hiba benned van.
Pankaj Ghemawat, az amerikai elittenyésztőből (Harvard) kiszakadt közgazdász véleménye szerint a problémákat a túl kevés globalizáció, és a globalizációt övező "irracionális hiedelmek" okozzák.
A globalizáció propagálása általában a fejlett országok kormányaira jellemző, és a célja elsősorban a saját cégeik előnyének biztosítása a gonosz protekcionista államok területén. Közben tönkremegy néhány helyi vállalkozás, de kit érdekel. Nem mindegy, hogy melyik monopólium zsákmányol ki?
Igen, néhány helyi vállalkozás csődbe fog menni, de hát ez az egész piaci működés logikája. Én Indiában nőttem fel, ahol abban az időben nem voltak különösebben erős nemzetközi érdekeltségek, de akkor sem igazán értettem, hogy miért jó az nekem, ha egy indiai monopolista zsákmányol ki egy külföldi helyett, vagy mondjuk ahelyett, hogy néhány – akár hazai, akár külföldi – cég versenyezne értem. - Globalózungok vezetik félre a gondolkodásunk - Index
A globalizáció a jelenleg ismert formájában nem vezet a verseny éleződéséhez, sokkal inkább néhány óriási gazdasági, illetve lobbierővel rendelkező multinacionális nagyvállalatok globális monopolhelyzetét erősíti.
Természetesen a globalizáció akkor a leghasznosabb ha csak egyirányú. Példáért nem kell messzire mennünk, Ghemawat úr az interjúban is említ egy ötletet a közelmúltból:
De nemrég felmerült Obamáék stábjában, hogy a munkahelyteremtés érdekében betiltsák a kínai importot. Bemutattuk nekik, hogy a teljes amerikai végső felhasználásban kevesebb mint 2 százalék a Kínában gyártott termékek aránya. Szóval valószínűleg egy ilyen erős lépéssel sem lehet megoldani a 8 százalékos munkanélküliségüket, le is tettek az ötletről. - Globalózungok vezetik félre a gondolkodásunk - Index
A nagy integrált rendszerek igazi rákfenéje, hogy egy tévedés, vagy hiba az egész rendszer működését veszélyezteti. A pénzügyi piacok nagyfokú integráltsága nélkül az amerikai ingatlanlufira épült piramisjáték bilije sem borult volna az egész világ nyakába. Vagy itt van például az IMF - egy igazi globális intézmény - legutolsó tévedése, amelyből kifolyólag egy hibás számításra alapozták a válságkezelést. Ha ez igaz, akkor elég sokan szívnak most azért mert egy washingtoni irodában valaki benézett valamit.
A Harvardon rendesen kimosták az agyát Ghemawat professzornak. És most ő tanítja a jövő döntéshozóit. Fasza.