Az államadósság csökkent valamelyest az előző évihez képest, a Nemzetgazdasági Minisztérium adósságnyomás-mérője most éppen 77.93% -on áll. (2011-81.4%)
A Portfolio elemzése szerint ennek az alacsonyabb adósságnak viszont jóval többe kerül a finanszírozása, a magyar állam, illetve az adófizetők kamatkiadásai soha nem voltak ennyire magasak.
Korábban már írtam néhány bejegyzést a piaci finanszírozás káros mellékhatásairól, a magas hozamok mellett értékesített állampapírokból fakadó brutális kamatterhekről. A Portfolio egyik másik elemzése szerint az IMF függetlenség körülbelül havi 10 milliárd forintba kerül. Ez a szabadság ára, ez az extra költség amit azért fizetünk, hogy az IMF-szörnyeteget távol tartsuk az ország határaitól, és a kormány a saját gazdaságpolitikai eszközeivel operálhasson.
Megéri?
Ezt most még nehéz megítélni, az IMF programjai nem mindenhol váltották be a hozzájuk fűzött növekedési reményeket, miközben néhány unortodox gazdaságpolitikát alkalmazó ország évtizedek óta impozáns gazdasági eredményekről számolhat be. (Kína, Dél-Korea) Az IMF, az Európai Központi Bankkal, és az Európai Bizottsággal karöltve folytatott európai válságkezelése sem fest túl jól egyelőre.
A magyar gazdasági szabadságharca drága, és kockázatos mulatság, de egyben egy lehetőség is, amit illene kihasználni, és csak a kormányon múlik, hogy mihez kezdenek a súlyos milliárdok árán kiszélesített gazdaságpolitikai mozgástérrel.