Noam Chomsky 1991-ben megjelent Deterring Democracy című könyvében egy mondatban foglalta össze a szovjet testvéri megszállás alól frissen felszabadult európai országokkal kapcsolatos jövőképét: banánköztársaságokat vízionált a volt szocialista államok romjain. Mindenki döntse el magában, hogy mennyire talált be Chomsky jóslata.
Ángyán József a hirhedt FN24 interjúban kifejtette a dél-amerikai nagybirtokra épülő mezőgazdasági modellel kapcsolatos nézeteit:
Már ott sem működik, ugyanis tönkreverte a társadalmat. Annak idején megjelent az észak-amerikai tőke, felvásárolt mindent, a falvak népéből kiválogatott magának néhány főt, akit éhbérért alkalmaz, a többieket a városok körüli gettókba üldözte, borzalmas szociális, egészségügyi, bűnözési problémát gerjesztve. A befektető számára ez így hatékony, hiszen olcsón jut erőforráshoz, extraprofithoz, a kisemmizettek ellátását pedig az államra tolja. - Ángyán:Orbánnak üzenem - FN24
A munkanélküliség szempontjából teljesen mindegy, hogy az a külföldi tőkések, vagy a magyar nagybirtokosok tevékenységéből fakad.
A nagybirtokok tulajdonosai a lehető legkevesebbet szeretnének a munkaerővel kapcsolatos kiadásokra fordítani. A számukra ideális -nulla forint - munkaerőköltséget nem valószínű, hogy valaha sikerül elérniük, viszont mindig arra fognak törekedni, hogy ezt az értéket minél jobban megközelítsék.
A másik probléma a nagybirtokokkal, hogy a tulajdonosaik a termelési kapacitásuk miatt illetve a profitmaximalizálás érdekében a világpiaci keresletet, és árakat veszik figyelembe a döntéseik során, és ez nagy kiterjedésű monokultúrák kialakulásához vezet. A mammutgazdaságok jövedelmezőségének szempontjából ez az optimális megoldás, azonban a helyi, és országos igényekre ezek a gazdaságok nem tudnak, illetve nem is akarnak reagálni, ami az importált élelmiszerek arányának a növekedéséhez vezet.
Az óriásgazdaságok a politikai és anyagi tőkeerejüknél fogva tovább híznak, és a mezőgazdasági tevékenység bevételei, valamint a mezőgazdaságban hasznosítható területek egy egyre szűkebb nagybirtokos-részvénytulajdonos kör kezében összpontosulnak. A középkor feudalizmusánál ez annyival rosszabb, hogy a 21. század földesurainak már a jobbágyaik munkaerejére sincs szüksége. Arról nem is beszélve, hogy az elmúlt időszakban kialakult nagybirtokokat a külföldieket érintő moratórium lejárata után, jelentős haszonnal, egyben el lehet passzolni, és nem osztrák kisgazdák fognak sorban állni értük.
Az utolsó 100 komment: