December közepén az Apokalipszis Decemberben címmel megjelent bejegyzésemben azt állítottam, hogy a kitűzött hiánycélt a kormány képtelen lesz tartani:
"Lehet, hogy bedől a nagy hiánycél mutatvány? A véleményem szerint ez már nem kérdéses, az egyetlen bizonytalanság ezzel kapcsolatban csak az, hogy sikerül-e ezt a tényt valahogy eltüntetni a könyvelésben Brüsszel fürkésző tekintete elől, vagy meg sem próbálják, és december közepén jelentik be."
Tegnap szembesültem a ténnyel, hogy tévedtem, mégis sikerült.
Az előirányzatokat ugyan sikerült túlszárnyalni, a deficit rekordokat döntöget, de a hiánycél úgy néz ki, hogy teljesülni fog.
"Az államháztartás helyi önkormányzatok nélküli 2011. évi pénzforgalmi hiányának alakulása megerősíti azt, hogy az államháztartás 2011. évi kitűzött egyszeri tételek nélküli eredményszemléletű hiánycélja a GDP 2,94 százaléka a várakozásoknak megfelelően várhatóan teljesül - köszönhetően a magánpénztári pénzeknek." - Napi Gazdaság
A deficit 1734.4 milliárd forint volt 2011-ben.
2010-ben 869.2 milliárd volt az államháztartás hiánya ami akkor a GDP 4.2 százalékának felelt meg.
A hiány összege majdnem megduplázódott tavaly óta, a GDP százalékában kifejezve viszont még csökkent is. Talán megháromszorozódott a GDP tavaly óta?
Nem, a megoldás a magánpénztári pénzekben rejlik. Ezek szerint a lakosság hosszú évek alatt magánpénztárakban felhalmozódó megtakarításait a kormány egyszerűen felvezette a 2011-es államháztartási mérleg bevételi oldalára. Ez így rendben van?
A magánpénztárakból megóvás céljából átcsoportosított összeg egyszeri bevételt jelent a 2011-es évre?
Ha ezen az elven indulunk el akkor mekkora lett volna a hiány a nyugdíjak jelentette extra "bevétel" nélkül?