Az év vége felé valószínűleg egyre több spekuláció fog megjelenni azzal kapcsolatban, hogy mi vár ránk 2012-ben. Bizonyos tekintetben nagyon nehéz pontos képet kialakítani, a kormány egymásnak ellentmondó nyilatkozatai és a zavaros, hosszútávú koncepciót láthatóan nélkülöző gazdaságpolitikája nem szolgál megfelelő támpontokkal.
Egy dolgot azonban minden különösebb kockázat nélkül ki lehet jelenteni a jövő évvel kapcsolatban: 2012 érezhetően rosszabb év lesz mint 2011, legalábbis a magyar lakosság túlnyomó többségének számára.
Emelkedő adókat, további megszorító intézkedéseket, és az életszínvonal csökkenését rejtegeti 2012. Az egyetlen pozitív fejlemény, hogy 2012 még mindig jobb lesz mint 2013.
Az adott helyzetből kiindulva nem kell különösebb adottság ahhoz, hogy valaki pesszimista jóslatokkal dobálózzon, éppen ezért szeretném levezetni, hogy mire alapozom a véleményem.
Olyan külső tényezők is szerepet játszanak a körülmények változásában amelyekre sem a Fidesz, sem egy esetleges új kormánynak nincs komoly befolyása.
Egy korábbi bejegyzésemben már foglalkoztam azzal a kérdéssel, hogy tulajdonképpen kinek fizetjük az emelkedő adóinkat. Az állam a bevételeinek jelentős részét az államadósság finanszírozására fordítja, amely súlyos terhet jelent a költségvetésre nézve.
A következő táblázat Magyarország évenkénti fizetési kötelezettségét illusztrálja 2020-ig.
A grafikonból egyértelműen kiolvasható, hogy az elkövetkező 3 évben a kormánynak jóval több bevételt kell áldoznia az adósságszolgálatra mint idén, még a jelenlegi árfolyamok mellett is. Kétségtelen, hogy az extra bevételek előteremtése nem lesz egyszerű feladat, különösen ha figyelembe vesszük a várható gazdasági "növekedést", és a világgazdasági körülményeket is. 2012-ben 1200 milliárd forintal lesz több az aktuális törlesztőrészlet mint idén, ami stagnáló gazdaság mellett kizárólag az adófizetőkre hárul. (Kivéve ha a kormány jövőre is beáldoz valamit a nyugdíjakból) Az emelkedő államkötvényhozamok pedig az újrafinanszírozást nehezítik, hoszabb távon jelentenek majd problémát, ugyan úgy ahogy egy esetleges IMF segély, vagy az MNB valutatartalékainak megcsapolása.