Az Egyesült Államok kormánya minidig is különös figyelemmel kísérte az antidemokratikus változásokat a világ országaiban. Kivételt ezalól csak azok az esetek képeztek ahol az elnyomás az USA érdekeit szolgálta.
Az aggodalom legújabb megnyilvánulásának a New York Times biztosított felületet. A múlt héten már megjelent egy cikk Paul Krugman tollából, amit tegnap egy második követett Kim Lane Scheppele tolmácsolásában. (Scheppele ma is felrakott egy frissítést a magyar helyzetről "More Hungary" címmel.)
Krugman írása magyarul, teljes terjedelmében a Gépnarancs oldalán olvasható.
Nem szeretnék belemenni ezeknek a cikkeknek a részleteibe, az Index nagyjából összefoglalta a mondanivalójukat.
Paul Krugman, és Scheppele aggódnak a Magyarországon zajló nyugtalanító politikai fejlemények, a tekintélyelvűség irányába történő csúszás miatt. Nem emlékeztem rá, hogy a liberális, Nobel díjas közgazdász áldozott-e valaha egy szót is a például 2006-os rendőri túlkapásokra, ezért utánanéztem. Nem. Sőt, egyáltalán nem írt az országról 2010 augusztusáig.
Mindig jól esik az együttérzés, és elhiheti Krugman úr, hogy mi, akik a saját bőrünkön érezzük a "csúszást" szintén aggódunk.
A Fidesz bürokratái a szemeink előtt betonozzák be magukat a hatalomba, az ellenkezést nem tűrő kétharmados felhatalmazás leple alatt.
Azonban a magyar parlament még mindig nem adott felhatalmazást a hadseregnek, hogy magyar állampolgárokat, ügyvéd, és tárgyalás nélkül meghatározatlan ideig fogságban tartson, mint ahogy ezt az USA szenátusa tette, a demokrata elnök jóváhagyásával. Erre is áldozhatna egy bejegyzést. Az őt személyesen is érintő jogtiprás nem izgatja Paul Krugmant?
A magyar demokratikus intézményrendszer iránti aggodalom jogos, de nem ártana ha Krugman úr otthon is körülnézne egy kicsit, és a saját polgártársai demokratikus jogaiért is hullatna néhány könnycseppet.
December 16-án az USA képviselőháza, és a szenátus megszavazta a 2012-es National Defense Authorization Act (NDAA, HR1540) törvénycsomagot, amelynek keretein belül a hadsereg felhatalmazást kapott, hogy amerikai állampolgárokat, (illetve az USA területén tartózkodó egyéb személyeket) az Egyesült Államok területén, tárgyalás, és jogi képviselő nélkül őrizetbe vegyen, és korlátlan ideig fogva tartson. Obama vétót ígért, amiből nem lett semmi.