Az IMF küldöttsége Kínában járt a bankok körül szimatolni egy kicsit, és ijesztő dolgokat tapasztaltak.
Újabb ketyegő válságbombát talált az IMF
Napi Gazdaság
"Bürokraták dirigálnak a piac helyett"
Ez vitathatlan. Azt azonban nehéz még pontosan megállapítani, hogy hosszútávon melyik modell az életképesebb. A jelenlegi pénzügyi válság olyan országokban kezdődött ahol elvileg a piacok diktálnak.
Továbbá:
"Az elmúlt időszakban ugyan kissé enyhült az állami beavatkozás a pénzügyi szektorban..."
Európában pedig éppen ellenkező folyamatok zajlanak, az államok egyre határozattabban avatkoznak be a piaci szereplők életébe, például bankokat tőkésítenek az adófizetők pénzéből. Úgy gondolom, hogy a bankmentő csomagok is az állami beavatkozás kategóriájába tartoznak. Akkor most mi is a helyes irány?
"Az IMF szerint ezen változtatni kell: a hatóságoknak fel kell adniuk azt a gyakorlatot, hogy alárendelik a pénzintézeteket a gazdaságpolitikai célok megvalósításának."
Hagyják őket szabadon garázdálkodni, a kínai államnak a gazdaságpolitikai célok megvalósításához szükséges források biztosítása érdekében majd szivesen kölcsönöz az IMF.
"Ehelyett engedniük kellene a piaci szabályok érvényesülését, hogy a bankok a reális kockázatok alapján hozzák meg döntéseiket."
Úgy ahogy a mentőcsomagokra szoruló amerikai, és európai bankok tették? A kínai vezetés kockázatfelmérő képessége nem lehet olyan rossz, erre utal, hogy nem vásárolták hülyére magukat a piaci alapon működő Európa EFSF válságkötvényeiből.