Szokás szerint le vagyok maradva, a miniszterelnök egy héttel ezelőtt nyitotta meg az "eladósodás elleni küzdelem harmadik frontját".
Összesen 612 milliárd forintnyi adósságot vesz át az állam 1956 önkormányzattól - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a Fidesz által szervezett, az Önkormányzatok az adósság csapdájában című budapesti rendezvényen, amelyen ismertette az állami adósságátvállalás részleteit. - Több mint 600 milliárdnyi önkormányzati adósságot vállal át az állam - Világgazdaság
Az önkormányzati adósságok konszolidációját sokan bírálják, még a Fidesz parlamenti frakcióján belül is vitákat váltott ki, érthető módon az okosan gazdálkodó önkormányzatok polgármesterei nem veszik jó néven a pazarló kollegáiknak dobott állami mentőcsomagot. Az önkormányzatok helyzete nem volt éppen rózsás az elmúlt években, a csökkenő állami támogatások mellett egyre több feladat ellátására kényszerültek, ennek ellenére voltak olyanok akiknek sikerült nullszadós vagy éppen pozitív mérleggel zárnia. A kormány azonban a szökőkútépítőket jutalmazza, azokat akik látványos, de soha meg nem térülő beruházásokra, vagy éppen a működési költségek fedezésére fordították a legtöbb esetben svájci frankban jegyzett hiteleiket.
A pénznyelő önkormányzatok gazdasági tevékenységének felülvizsgálata elmarad, erre ugyanis sem idő, sem pedig kapacitás nincs, a lényeg, hogy jövőre tiszta lappal indulhassanak. Az elszámoltatás kormánya kegyelmet gyakorol:
Az önkormányzatok állami adósságátvállalásakor nem vizsgálják, hogy egy adott település milyen célból vett fel hitelt, miért adósodott el - mondta Tállai András önkormányzati államtitkár kedden az M1 Ma reggel című műsorában. Hozzátette: a cél az, hogy az önkormányzati rendszer fizetésképes legyen, és január elsején tiszta lappal indulhasson. - A kormányt nem érdekli, mire mentek el a milliárdok - Napi Gazdaság
Az önkormányzati adósságteher pallosként lógott a kormány felett, a pénzügyi bűnbocsánat kényszerintézkedés, az adósságspirálba került önkormányzatok közül minden bizonnyal jónéhány csődbe ment volna a következő év során. A befuccsolt települések között szép számmal akadtak volna Fidesz vezetéssel dübörgők is, és a lassan kibontakozó választási kampány során nem vetett volna jó fényt a kétharmadra a fizetésképtelenné vált, vagy rendkívüli kormányzati segélyekért sorban álló narancsos bürgermatyikról beszámoló tudósítások. (Kósa Lajos nyilatkozata szerint az önkormányzati adósság államosítása "talált pénz" a hitelezők számára ami már önmagában is sokat elárul a törlesztési esélyekről.) Az esetleges csődeljárások esetén a ballib újságíróknak biztosan lett volna ideje szaglászni egy kicsit, reflektorfénybe állítva a problémás beruházások körüli kis háztáji mutyikat, a saját zsebre is dolgozó képviselőket, jegyzőket, polgármestereket. Lehet, hogy valakinek még az is eszébe jutott volna, hogy hűtlen kezelés gyanújával eljárást indítson. Na mindegy, ennek már lőttek, az adósság eltemetve, felelősök nincsenek, fátylat rá. Majd te fizetsz.
Arról gyorsan igyekeztek megnyugtatni a közvéleményt, hogy a váratlanul bejelentett intézkedés nem növeli az államadósságot, azt azonban nem kürtölték világgá, hogy az adósság nem vész el csak átalakul. Mostantól már nem az önkormányzatok kötelezettsége lesz a felhalmozott adósság visszafizetése, hanem minden magyar adófizetőé. Talán ezt jelenti a nemzeti együttműködés. Kétségtelen, hogy az állam jobb alkupozícióban lesz a hitelezőkkel szemben, és a jelek szerint ezt a kedvező pozíciót a végletekig ki is próbálják használni. Azért kiváncsi leszek mit üzen majd az Európai Bizottság.
Jó hír, hogy a kormány szigorúbb központi felügyelettel akadályozná az ész nélküli eladósodás megismétlődését, a hitelfelvétel engedélyezéséhez a kormány beleegyezése szükséges. Ezzel azonban könnyen vissza is lehet élni, a nem haveri önkormányzatoktól az ésszerű beruházások érdekében igényelt hiteleket is le lehet söpörni az asztalról.