"Az ECB szerdán közölte, hogy 489,19 milliárd eurót folyósított a piaci finanszírozási szűkösség enyhítését célzó, hároméves banki likviditási forrásból a szerdán meghirdetett első tenderen." - Napi Gazdaság
Az ECB leakasztott a szögről 489 milliárd eurót, és kedvezményes 1% -os kamatra kölcsönöz belőle a kereskedelmi bankoknak, és remélik, hogy azok majd jól gazdálkodnak vele. Emelik az alaptőkét, államkötvényeket vásárolnak, beindul a hitelezés, találgatnak a londoni elemzők is.
Természetesen érdekes kérdés, hogy mire költik a majd a kereskedekmi bankok a hirtelen jött likviditást, és, hogy ez az akció segíthet-e a válság enyhítésében, de szerintem van még érdekesebb kérdés is. Honnan is származik tulajdonképpen ez a 489 milliárd euró?
A válasz egyszerű, az ECB beindította a pénznyomdát.
Az ECB álláspontja szerint azonban ez nem egyszerű pénznyomtatás, mert egyúttal "sterilizálnak" is. Mit is jelent az úgynevezett sterilizálás a gyakorlatban?
Azt, hogy a likviditásért cserébe, a folyósított összeg egy bizonyos százalékának mértékéig (30-50%) a bankok letéteket helyeznek az ECB tulajdonába. A letétek fedezetét akár államkötvények is képezhetik, szóval látatlanban biztosra veszem, hogy a bankok elsősorban a fizetésképtelenség határán vergődő (és számos esetben gyakorlatilag már fizetésképtelen) országok államkötvényeit fogják felhasználni fedezetként, logikus, hogy ezektől akarnak megszabadulni elsősorban.
Az ECB reméli, hogy a bankok a talált pénz egy részét újabb államkötvények vásárlására fogják fordítani.
Gyakorlatilag tehát az ECB a fogadkozások ellenére pénzt nyomtat, és közvetetten ugyan, de államkötvényeket vesz.