Néhány nappal ezelőtt már fejtegettem, hogy lassan itt van december közepe, az Orbán Viktor által kilátásba helyezett spekulánstámadás időpontja. Akkor arra a következtetésre jutottam, hogy egy feltételezett pénzügyi támadásról a miniszterelnöknek és kollégáinak nem lehetnek információi, de járhat a fejükben egy olyan kormányzati intézkedés, vagy törvénytervezet, amelyről tudják, hogy kivívhatja a nemzetközi nagytőke, a befektetők haragját. A kormány lépésére adott befektetői reakciót spekulánstámadásként lehet kommunikálni a választók felé.
Az elmúlt időszakban minden jel arra mutatott, hogy a kormány felfogta a erőviszonyok közötti egyenlőtlenségeket, és felhagyott az MNB-elleni támadásokkal. Matolcsy még le is ült Simorral tárgyalni egy kicsit a közelmúltban.
Az új jegybanktörvény azt hiszem nem csak nekem okozott meglepetést, az IMF delegációt, és az Európai Bizottságot is hidegzuhanyként érte. Mindenesetre az biztos, hogy Orbánék tudták mire készülnek, és sejthették, hogy az új jegybanktörvénynek lesz nemzetközi visszhangja.
A megtévesztő elnevezés ellenére a világ nemzeti bankjainak jelentős része a nemzetközi magántőke érdekeit szolgálja. Ez Magyarországon is így van. A kormány, az állami befolyás növelése felé tett lépéseinek nem kizárólag politikai vonzata van, az MNB "államosítás" nyílt támadás a nemzetközi magántőke ellen. A befektetők és érdekvédelmi szervezeteik ezt aligha fogják szó nélkül végignézni. Az IMF, és az EB küldöttségének hirtelen reakciója sokat elárul. Gyakorlatilag semmi dolgunk nincs, csak hátradőlni és várni a leminősítést.
A múltkori bejegyzésemben tévesen következtettem arra, hogy a kormány a hiánycél módosításának kényszerét készül bejelenteni, de az új jegybanktörvény ennél súlyosabb következményekkel járhat, rosszul időzitett, és szükségtelen kockázatokat hordoz magában. A "nemzeti" bankok feletti ellenőrzés növelésése szerintem szükséges, ( ha rajtam múlna már holnap megszűnne ez az egész, magánérdekeket előtérbe helyező privatizált pénznyomtatási rendszer) de a nemzetközi helyzet, és azon belül Magyarország helyzete sem teszi lehetővé egy ilyen vállalkozás kivitelezését. Az MNB elleni feszengésnek semmi eredménye nem lesz, csak beláthatatlan következményei.
Az új jegybanktörvény egy rosszul időzített, felelőtlen lépés volt a kormány részéről, és kétségtelenül magában hordozza a magántőke, a befektetők, vagyis a "spekulánsok" válaszlépéseinek lehetőségét.