Az Európai Unióban mostanában gyakran felmerül az adókerülés elleni küzdelem szükségessége. Az EU adófizetői ettől függetlenül vesztésre állnak.
A szájkarate nagyon megy a politikusoknak, ettől függetlenül bizonyos multinacionális vállalatok továbbra is zavartalanul profitálnak a kiskapuk, és a könyvelési trükkök nyújtotta lehetőségekből. És úgy tűnik ez még így is marad.
2013 májusában egy rendkívüli értekezleten gyűltek össze a világ vezető hatalmainak pénzügyminiszterei és jegybanki vezetői, és állítólag megállapodtak az adócsalás és az adóelkerülés elleni közös fellépésről.
Szkeptikus voltam a nagy adókerülés elleni háború pozitív kimenetelével kapcsolatban.
Novemberben azonban új elnöke lett az Európai Bizottságnak, Jean-Claude Juncker személyében, aki Luxemburg miniszterelnöke, illetve pénzügyminisztereként komoly adókerülési tevékenységnek biztosított terepet 2002 és 2010 között.
Az oknyomozó újságírók nemzetközi hálózata „Luxleaks” fedőnéven közzétett leleplezése szerint a luxemburgi kormány – amelynek 18 éven át Juncker volt a feje és egyúttal a pénzügyminisztere – 2002 ás 2010 között külön, testre szabott hivatalos megállapodásokat kötött 343 multinacionális céggel. Ezek között olyanok, mint az IKEA, az Apple vagy a Deutsche Bank, valamennyien a PriceWaterhouseCoopers (PWC) ügyfelei - amelyek révén azok milliárdokat spóroltak meg a társasági adójukon és ezzel rengeteg adóbevételt kihúzva más uniós tagállamok és harmadik országok zsebéből. - Recseg-ropog az EU mennyezete: nagy pusztítást végezhet ez a botrány - Privátbankár
A teljes cikk itt érhető el, annyi megjegyzést fűznék csak hozzá, hogy a Privátbankár újságírója komoly naivitásról tett tanúbizonyságot amikor óriási botrányt vízionált az üggyel kapcsolatban.
Az agresszív adótervezésben rutinos Junckerrel az Európai Bizottság élén továbbra sem várhatunk izgalmas fordulatokat az adókerülés elleni küzdelemben.
Maradok szkeptikus.
Rablóból pandúr vagy kecskére káposzta?
Privátbankár nyomán