Jó reggelt Európa, megérkeztek a tőkekorlátozások.
A BBC csütörtökön számolt be arról, hogy az HSBC néhány ügyfelének a bank alkalmazottai megtagadták, hogy nagyobb összeget vegyenek fel a saját bankszámlájukról.
A pénzfelvételre azért nem kerülhetett sor, mert a számlatulajdonosok nem tudták hitelt érdemlően igazolni, hogy mire kell a pénz. Jellemzően 5000-10000 font közötti összegekről volt szó.
Az HSBC elismerte, hogy novemberben életbe lépett új rendelkezésekről nem tájékoztatták az ügyfeleket. Azóta kérdezősködnek, ha szokatlanul nagy összeget vesz fel készpénzben a betétes. A bank szóvivője szerint előfordulhat, hogy néha írásos bizonyítékot is kérnek. Erről pedig azért nem szóltak, mert az általános szerződési feltételek nem módosultak.
A bank állásfoglalása szerint a szokatlan tranzakciók akadályozására csak az ügyfelek védelme érdekében van szükség, kötelességüknek érzik, hogy ahol lehet, ott csökkentsék az esetleges pénzügyi bűncselekmények esélyét.
Jó duma.
Mindenesetre szeretném egy január 17-én megjelent, általam korábban már idézett cikkre felhívni a figyelmet.
Óriási fekete lyukat találtak az HSBC eszközállományában:
Nem kevesebb, mint 92,3 milliárd dollárral nagyobbnak mutatja ki eszközállományát az HSBC, mint amennyivel valójában rendelkezik - állítják egyes elemzők a Bloomberg beszámolója szerint. Szerintük a bank súlyos tőkehiánnyal is rendelkezik. Az HSBC árfolyamának egyelőre meg sem kottyant a hír, jelenleg 1%-os pluszban tartózkodik. - Nagyot hazudik a bank? - Érdekes számokat találtak elemzők
Persze lehet, hogy csak a véletlenek szerencsétlen összjátékáról van szó.
2007-ben már volt példa angol bankpánikra:
A Northern Rockot sújtó, pánikszerű lakossági pénzkivételi rohamra - amelynek során verekedések is kirobbantak a bankfiókokba bejutni próbálók között - évtizedek óta nem volt példa Nagy-Britanniában. A jelenség miatt Alistair Darling brit pénzügyminiszter személyesen tartotta fontosnak leszögezni, hogy a brit bankrendszer szilárd, sőt a legerősebbek egyike a világon. A betétesek bizalomvesztésére azonban jellemző, hogy egy sorban álló ügyfél - amikor a BBC riportere felvetette neki, hogy a pénzügyminiszter szerint nincs ok a pánikra - azt válaszolta: a Titanic kapitánya is ugyanezt mondta. - Bepánikolt betétesek megrohanták az egyik vezető brit jelzálog-kölcsönzőt - HVG