Lassan mindenkinek kezd leesni, hogy egyhamar nem lesz vége a pénznyomtatásnak az Egyesült Államokban.
A csupán ideiglenes politikai alku részleteinek megemésztése után a dollár jelentős gyengüléssel reagált, miután a befektetők olvasatában a kormányzat leállása nyomán lassuló gazdaság-, valamint a továbbra is fennálló költségvetési bizonytalanság nagyobb eséllyel köthetné meg az amerikai jegybankárok kezét a 'tapír előcsalogatása' során, azaz a Fed alighanem továbbra is fenntarthatja majd a kötvényvásárlási műveleteit; s nem kizárt, hogy a többlet-stimulus csökkentése csupán jövőre kezdődhetne meg. - Látunk-e még idén tapírt? - Napi Gazdaság
A rossz hírek a egekig repítik a piacokat:
A vezető tengerentúli tőzsdeindexek a pozitív tartományban indították a kereskedést, mivel a makroadatok a vártnál rosszabb képet festettek az USA gazdaságáról, melynek hatására felerősödtek azok a várakozások, hogy a Fed tovább fenntartja eszközvásárlási programját. Vagyis a kereskedés első óráiban lényegében a rossz adatnak örültek ismét a befektetők. - Semmi sem áll a piacok útjába - Portfolio
A jegybanki eszközvásárlások csökkentésére vonatkozó célozgatások már a kijelentésük pillanatban blöffszagot árasztottak. A vezető elemzőket ez azonban nem akadályozta meg abban, hogy hónapokig a szigorítás mértékéről okosítsák a világot.
Szerencsére a költségvetési, illetve az adósságplafon vitákkal most meg lehet magyarázni, hogy miért késik a pénznyomtatás fékezése. A vitákhoz vezető - alapvető gazdasági - problémák azonban nem az égből pottyantak le Washingtonban októberben.
Nem mintha nem szeretnék csökkenteni. Csak tartanak a következményektől. Erről a körhintáról már nem lehet komolyabb sérülések nélkül leugrani. A lazításnak akkor lesz vége amikor a Fed-nek.
Én tartom a véleményem. Ha lesz változás, akkor több pénzt fognak nyomtatni.
Mondjuk ez valószínűleg már a új jegybankelnökre hárul majd. Obama jelöltje, Janet Yellen - akivel kapcsolatban a legnagyobb szenzáció a neme volt - megfelelő embernek tűnik a feladatra. A jegybanki gazdasági élénkítés szószólója volt:
A világ ezentúl mondhatni legnagyobb hatalmú nőjének ugyanakkor majd meg kell majd birkóznia önmaga "árnyékával" is. Ő volt az egyik legnagyobb szószólója a jegybanki gazdaságélénkítési programnak, ám minden bizonnyal legkésőbb jövő év elején neki kell majd megkezdenie a monetáris élénkítés visszafogását, vagyis a jegybank eszközvásárlási programjának szűkítését. - Ilyen még nem volt: nő az amerikai jegybank élén - HVG
Az új jegybankelnök személye meghatározó lesz az USA monetáris politikájának tekintetében. Talán nem véletlenül esett rá a választás.