A G7 csoport elvileg a bolygó leggazdagabb fejlett országait tömöríti. Valódi gazdagság ez, vagy csak adósságból finanszírozott ideiglenes jólét?
A következő grafikon a Deutsche Bank-tól származik, és a G7 országok összesített GDP és államadósság növekedését veti össze.
Első ránézésre is kiszúrja a szemet, hogy a G7 elvileg gazdag országainak (USA, Egyesült Királyság, Japán, Németország, Franciaország, Olaszország, Kanada) összes kintlévősége az összesített GDP 440 százalékára rúg.
Második pillantásra az is nyilvánvalóvá válik, hogy a közös adósság sokkal gyorsabban növekszik mint a gazdaság, és a jegybankjaik (FED, BoE, BoJ, ECB) gazdaságélénkítő monetáris politikája eddig legfeljebb szerénynek nevezhető eredményt produkált.
Az 1998-tól 2012-ig tartó időszakban a G7 országok összesen 18 ezer milliárd dollár adósságot halmoztak fel, miközben mindössze ezer milliárd dollárnyi GDP növekedést sikerült elérniük.
A Zerohedge ezt úgy egyszerűsíti, hogy minden dollár gazdaságnöveléshez 18 dollárnyi adósságra volt szükség a G7 táborban.
Fenntartható ez hosszú távon?
A Deutsche Bank elemzői szerint alacsony kamatkörnyezetben igen. De ha a kötvényhozamok emelkedni kezdenek ...
Vagy elképzelhető a közeljövőben egy olyan pozitív gazdasági fordulat, aminek következtében ezek az államok képesek lesznek kinőni az adósságot?
Aligha.