A múlt héten Magyarország államcsődjével kapcsolatban két jóslat is befutott. Ez már a vég, kezdjünk csomagolni?
Először Peter Attard Montalto, a Nomura elemzője csatlakozott a Szász Károlyhoz, és a kormány legújabb, a devizahitelesek megmentését kilátásba helyező homályos utalása miatt államcsődözött egy nagyot. Azt azonban ő is elismerte, hogy gyakorlatilag államcsődről nincs szó.
Jogi vagy technikai értelemben nem beszélhetünk szelektív államcsődről – szögezi le Montalto, hozzátéve: álláspontja szerint „szellemét tekintve” („in spirit”) bizony arról van szó. - A Nomura Magyarországról: a szellemét tekintve ez bizony államcsőd - Világgazdaság.
Abban valóban igaza van az elemzőnek, hogy hazánkban a szellemi államcsőd kockázata igen magas. De történjem akármi a devizahitelesekkel, amíg Magyarország eleget tesz az adósságszolgálati kötelezettségeinek, addig teljesen felesleges az államcsőd emlegetésével kelteni a hangulatot.
Pénteken a Die Zeit folytatta a rémhírterjesztést:
Tartósan alacsony gazdasági növekedés és emelkedő eladósodottság - ez a két legnagyobb problémája Magyarországnak a cikk megállapítása szerint. Emlékeztet arra, hogy bár az európai átlaghoz viszonyítva nem kiugró a magyar GDP-arányos államadósság (80% körül), de ha emellé a magánszektor eladósodottságát is hozzászámítjuk, akkor a nemzetgazdaság adósságállománya a GDP több mint 120%-ára rúg. - Magyar államcsőd veszélyéről ír egy német lap - Portfolio.hu
Kevés kivétellel, szinte az összes európai gazdaságra jellemző a "tartósan alacsony gazdasági növekedés, és emelkedő eladósodottság". Ebben a tekintetben Magyarország közel sem tartozik a legrosszabbak közé.
A Die Zeit azonban felhívja a figyelmet a magánszektor adósságállományára, amely a szerzők számításai szerint további 40%-ot csap az államadóssághoz. Félelmetes nem?
A magánszektor adósságállománya a GDP százalékában:
Forrás:Zerohedge, 2011-es adatok
Magyarország ebben a vonatkozásban sem tekinthető fekete báránynak.
Az viszont tagadhatatlan, hogy "az ország könnyen államcsődbe sodródhat, ha gondok támadnak a nemzetközi pénzügyi piacokon".De ez megint csak egy olyan probléma, amivel számtalan mások is kénytelen számolni.
A piacok egyelőre nem osztják a Die Zeit, Peter Attard Montalto, és Szász Károly aggodalmait:
Többheti mélypontra csökkent a magyar államadósság-törlesztési kockázat fedezeti ügyleteinek költsége a keddi londoni jegyzésben, tükrözve a felzárkózó piaci eszközökkel kapcsolatos piaci hangulat javulását. - Magyar államcsőd - mélyben az indikátor - Profitline
HUCD5 most éppen 293.5.