Az amerikai jegybank elnökének szavai szép kis pusztítást csináltak a világ tőzsdéin az elmúlt hét utolsó kereskedési napjain. De a részvények árának zuhanása a legutolsó dolog ami miatt aggódnunk kell.
Meddig zuhanhatnak a tőzsdék? Ezt nehéz lenne megjósolni, de az érdemes megjegyezni, hogy a pénzcsapokat még nem zárták el. A FED egyelőre csak kilátásba helyezte a lehetőséget, konkrét menetrendről nem volt szó. Érdemes lesz visszatérni a kérdésre ha az easy money programok valóban véget érnek.
A következő illusztráció amely a lazítás és az S&P 500 teljesítménye közötti összefüggéseket szemlélteti talán adhat némi támpontot.
Zerohedge nyomán
Legyen azonban akármennyire is negatív a gazdasági környezet, lesznek olyan vállalatok amelyek profitot fognak termelni, és érdemes lesz a papírjaikba fektetni.
Sokkal kevesebb figyelem irányul az államkötvényhozamokra, amelyek emelkedni fognak a jegybanki eszközvásárlások beszüntetésével.
Folytatódik az a meredek amerikai kötvényhozam emelkedés, amely múlt szerdán, a Fed felőli jelzések hatására indult el amiatt, hogy az amerikai jegybank idén év vége felé lassíthatja, majd idővel leállíthatja az eszközvásárlási (jelzálog- és államkötvény vásárlási) programját. Ez havi 85 milliárd dollárt tesz ki jelenleg és nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a hozamkörnyezetet leszorítsa az állampapírpiacon is. Ha azonban ez a hatalmas vételi erő eltűnik majd a piacról, akkor az értelemszerűen feljebb tornássza a hozamokat, ez pedig tőkekiáramlást válthat ki a kötvénybefektetési alapokból. - Kétéves csúcsra ugrott az amerikai 10 éves kötvényhozam - Portfolio
És ez nem csak az Egyesült Államokra vonatkozik.
Forrás: Investor.hu
Ennek egyenes következménye lesz, az adósságfinanszírozás költségeinek emelkedése. A lazítás politikáját felváltják a megszorítások. A megszorítások ugyan a legtöbb kormány napirendjén szerepelnek, a költségvetési kiadások érdemleges csökkentését azonban csak néhány országban sikerült keresztülvinni:
A parázs vita az Egyesült Államokban robbant ki, miután Salim Furth, a Heritage Foundation közgazdász kutatója az amerikai szenátus költségvetési bizottsága előtt tartott beszámolójában idézett egy OECD-tanulmányt, melynek tanulsága szerint az európai országok a közhiedelemmel szemben nem hogy megszorítottak volna 2007 és 2013 között, hanem épp hogy növelték a GDP arányos kiadásaikat. - Szinte csak Magyarországról nincs vita - Pénzügyi Szemle
Magyarország a megszorítások tekintetében annak ellenére jól teljesített, hogy hivatalosan itt ilyesmiről szó sincs.