Matolcsy történelmet írt tegnap. A Magyar Nemzeti Bank elnökeként olyat tett, amelyre magyar kormánypárti politikus már emberemlékezet óta nem volt képes. Úgy sikerült megszólalnia, hogy közben a HUF és a BUX sem zuhant össze.
Őszintén szólva nem töltött el teljes nyugalommal amikor Matolcsy jegybankelnök lett. Elsősorban a piacok reakciójától tartottam, és Matolcsy írásai, illetve egyéb megnyilvánulásai némi kétséget ébresztettek bennem az épelméjűsége felől. De eddig túléltük, és a seggpöttyözés után most egy olyan tervvel állt elő, amivel kapcsolatban az elemzők többsége elismerően nyilatkozott, de legalábbis nem szedték azonnal cafatokra.
Egyszer írtam egy bejegyzést arról, hogy a kormány, miközben stratégiai megállapodást köt a multikkal, magasról tesz a hazai kkv szektorra. Csodára persze nem kell számítani tegnapi bejelentés nyomán, de kétségtelenül jó irányba tett egy lépést a Matolcsy Nemzeti Bank.
És nem csak a kkv szektorról van szó.
A Pénzügyi Szemle Online blog március 18-án környékezte a devizamumus és a valutaháború összefüggéseit egy bejegyzés erejéig, kiválóan összefoglalva a problémában rejlő problémákat:
Minthogy a gazdasági növekedésnek a mai válságos/recessziós időben a megszorító államok, a takarékoskodó lakosság és az óvatos vállalati szektor mellett nem nagyon van más forrása, mint az export, így nem meglepő, hogy akinek csak lehetősége van rá, igyekszik a gyenge deviza/ fellendülő export utat követni. Ezen az úton ugyanakkor a Magyarország előtt tornyosuló akadály, azaz a tetemes devizahitel-állomány komoly fejtörést okoz, nem véletlen, hogy a hazai gazdaságpolitika minden eszközzel igyekszik csökkenteni a deviza alapú tartozások részarányát. - A devizahitel megfojtja a magyar gazdaságot - PSZO blog
A kormány másik nyilvánvaló szándéka a jegybanki alapkamat csökkentése a forinthitelek megfizethetősége, a hitelezés élénkítése érdekében. Ez azonban a forint gyengülésével járhat, ami szintén a devizahiteseket pusztítaná. A vállalkozó szféra devizahiteleinek leépítésére tett kísérlet helyes gondolat. Vannak szkeptikusok, akik szerint a program gazdaságélénkítő hatásai mérsékeltek lesznek. Lehet. Azonban az MNB kétségtelenül kedvezőbb feltételeket teremtett a növekedés számára.
Csak nehogy a viszonylag kedvező fogadtatás következtében Matolcsy nagyon elbízza magát, és a későbbiekben olyan szinten csapjon a lecsóba - a valutatartalékokba - , hogy kiverje a biztosítékot a piacokon.