A kormány rezsi ellen indított háborúja egy rendkívül összetett kérdés, én most csak az E.On gázüzletágának megvásárlásához fűznék néhány megjegyzést. Az állami cégek hatékonysági problémáiról már írtam egy bejegyzést, ezért ezt most átugrom.
A szakértők egybehangzó véleménye szerint, az E.On államosítása önmagában édeskevés az árcsökkenéshez:
A vásárlásnak egy közvetlen következménye van: az E.On nagykereskedő veszteséges, onnantól kezdve, hogy ezt a magyar állam megveszi, ezt a veszteséget a magyar állam fogja finanszírozni, ami újabb malomkő lesz az MVM nyakában. ... A hosszabb távú hatása a vásárlásnak, hogy a magyar állam tárgyalhat a Gazprommal a hosszú távú gázszerződésről. - Varró: Áramkimaradások jöhetnek - Index
Szóval tárgyalhatnak...
A szakértők azonban kételkednek abban, hogy a magyar állam jobb alkupozícióban lenne mint a német multi, a Gazprom elnökhelyettese Alexandr Medvegyev már meg is üzente, hogy ne álmodozzunk olcsóbb gázról. Próbálkozni mindenesetre lehet, Orbán Viktor január végén Moszkvába repül.
Az E.On az egyik legjelentősebb partnere, és vásárlója a Gazpromnak, a kapcsolat üzleti alapú, az oroszok tele vannak gázzal, amit a német cég Európában értékesít. Az sem titok, hogy az orosz kormány a Gazprom energetikai óriásvállalatot előszerettel alkalmazza a politikai nyomásgyakorlás eszközeként, az "orosz gázfegyver" kifejezés nem véletlenül vált közismerté. Egyelőre úgy tűnik, hogy árengedményt nem sikerül kicsikarni, azonban az hazai gáznagykereskedelem államosítása politikai kockázatnak teheti ki az Magyarország gázellátását a jövőben, abban az esetben ha az orosz-magyar viszony - akár egy külső körülményből fakadóan - megromlik.
A jelenlegi magyar kormány elkötelezett a keleti nyitás mellett, de mi van akkor, ha egy következő kormány ezt már nem tartja előnyösnek, nem is beszélve arról, hogy a politikai erővonalak átrendeződése nem csak hazánkban fordulhat elő. Lehet, hogy az E.On gáz államosításával a kormány kiszabadult a luxusprofitot hajhászó karvalytőke karmai közül, de egy olyan mérleghintára helyezte a magyar gázellátást, amelyen nagyon óvatosan kell egyensúlyoznia a nyugati szövetségesek és Moszkva nem ritkán ellentétes érdekei között.