A diktatúra kifejezést definiálni nem különösebben nehéz feladat:
A diktatúra olyan politikai rendszer, ahol az állami főhatalom (a kormányzati hatalom) forrása nem a népakarat. A diktatúra valamely személynek vagy csoportnak az állam törvényeit figyelmen kívül hagyó, erőszakszervezetekre támaszkodó, kivételes törvényekkel szentesített korlátlan hatalma. A diktatúra lehet totális (ha az élet minden területére kiterjed) és puha (ha az élet bizonyos területeire nem terjed ki, például a gazdasági tevékenység módjára). A diktatorikus főhatalom élhet a nyílt terror eszközével és lehet csupán autoriter hatalomgyakorlás, amikor is a vezető tekintélye vagy más nem demokratikus politikai kényszer jellemzi az államhatalmat. - Wikipédia
Azt meghatározni azonban, hogy mely országok tekinthetők egyértelműen diktatúrának már valamivel bonyolultabb, és gyakran csak nézőpont kérdése. A nemzetközi megítélés a globális érdekszövetségi rendszerekben betöltött szerepekkel, és a domináns hatalmakhoz fűződő kapcsolatokkal is szorosan összefügg, és ebből kifolyólag gyakran ellentmondásokkal tarkított. Belföldi szemszögből a megítélés mindenhol sokkal egyszerűbb: a hatalom aktuális haszonélvezői általában még a felvetést is felháborítónak találják, ellenben a hatalomból kiszorultak, illetve a rendszer áldozatai minden lehetőséget megragadnak arra, hogy diktátort kiáltsanak.
Közben a keleti nyitás stratégiája váratlan fordulatot vett, az Európa utolsó diktatúrájaként elkönyvelt Fehéroroszország elnöke bizonyos jelekből most arra következtet, hogy mi magyarok is szívesen szakítanánk a demokráciával:
"Magyarország szocialista ország volt. Jó barátok voltunk régebben. Nagyon közeli volt a kapcsolatunk. Végül elegük lett a demokráciából és a piacgazdaságból és kijózanodtak" - mondta Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök. A fehérorosz hírügynökség tudósítása szerint az új magyar és francia nagykövetek kinevezésekor beszélt erről. - Lukasenka: Magyarországnak elege lett a demokráciából - Index
Persze az új nagykövetnek illik odavetni néhány elismerő mondatot, de ha Európa utolsó diktátora gratulál a hazánkban zajló folyamatokhoz, az minimum szarul hangzik. Azért szeretném tudni miből gondolja Lukasenko, hogy a magyarok már temetik a demokráciát.
Valószínűleg nem a Századvég Alapítvány felméréséből tájékozódott, mert az megállapította, hogy Magyarországon nincs érzékelhető diktatúraveszély:
A Századvég 2012. november elején készített közvélemény-kutatásának tanúsága szerint a megkérdezettek döntő többsége nem érzékel Magyarországon diktatúraveszélyt. A kérdés megítélése szorosan összefügg a pártszimpátiával, az LMP és a Demokratikus Koalíció szavazói tudnak leginkább azonosulni az ország fasizálódásával kapcsolatos állításokkal. - Századvég Alapítvány
A nyugalmam most már csak az tudná megzavarni ha kiderülne, hogy az Alapítvány közvéleménybúvárai a rendszer haszonélvezői közé tartoznak.