Orbán Viktor Bukarestben az Európai Néppárt 21. kongresszusán többek között a jóléti állam hanyatlásáról is beszélt.
"A másik az, hogy minden államnak el kell végeznie a jóléti állam korrekcióját. Nyugaton nehezebb, mert ott fölépült jóléti államok vannak, Közép-Európában nem olyan nehéz, mert nem épült fel jóléti állam. Mi a posztkommunizmus gazdasági rendszerének romjai és félig kész épületei közt botladozunk, de itt nincs jóléti állam. A mi programunk az az, hogy a nyugati típusú jóléti állam helyett, ami nem versenyképes, egy munka alapú társadalmat alakítsunk ki" - magyarázta a miniszterelnök. - Több Európát, de legyen választási lehetőség is - miniszterelnok.hu
A miniszterelnök felfüggeszti a nyugat-európai álom kergetését, pedig Matolcsy György szerint már csak húsz év hiányzik a felzárkózáshoz - mint a rendszerváltás óta általában. Kétségtelen, hogy számos "nyugati" ország a jólét látszatát csak állandó költségvetési hiány mellett, folyamatos eladósodás kíséretében tudta fenntartani, és vannak közöttük olyanok amelyek napjainkban komoly finanszírozási kihívásokkal kénytelenek szembenézni. A "korrekcióra" valóban szükség lesz Európában, és van ahol a folyamat már meg is kezdődött, a gyakran erőszakos tömegdemonstrációk kíséretében.
De milyen alternatívát tud ajánlani a miniszterelnök a hanyatló Nyugat helyett? (Ez a haldokló Nyugat szöveg egyébként valahonnan ismerős.)
A munka alapú gazdaság társadalmi rendszerének alapjait - a miniszterelnök szerint - a kormány már le is fektette Magyarországon, ezen kívül túl sok konkrétumot nem árult el arról az utópiáról, amelynek állítólag mi vagyunk az úttörői. Annyi biztosan megállapítható a homályos definícióból, hogy a versenyképesség a munka alapú társadalom egyik sarokköve, ebben a tekintetben maga elvileg mögé utasítja a nyugati mintájú jóléti államokat. A World Economic Forum legújabb globális versenyképességi jelentése szerint azonban van még hova fejlődni.
A helyezésünk jelentős visszaesésére jellemző, hogy az első 70 ország közül csak Sri Lanka veszített több (16) pozíciót. Ciprus (11) is majdnem ugyanannyit esett vissza, mint Magyarország, de ezeken az országokon kívül nem volt több olyan, amelyik négy helynél többet rontott volna pozícióján. A legnagyobb javulók Kazahsztán (21 hely előrelépés), Törökország (16) és Bulgária (12) voltak. - Órásit zuhant a magyar versenyképesség - Portfolio.hu
A nyugati jóléti társadalmak szinte kivétel nélkül a rangsor elén hanyatlanak:
A kiemelkedő versenyképesség azonban csak az egyik összetevőjét képezi a munka alapú társadalomnak.
Hozzátette, a munka alapú társadalom kialakítását célozza a munkát terhelő adók csökkentése, az adózás súlypontjának áthelyezése a forgalmi adókra, a méltányos közteherviselés megvalósítása. - Több Európát, de legyen választási lehetőség is - miniszterelnok.hu
A közteherviselés magyarországi méltányosságáról azt hiszem sokáig lehetne vitatkozni, a vélemények valószínűleg az egykulcsos SZJA mentén oszlanak meg, attól függően, hogy ki nyert, illetve ki szívott vele.
A munkaerőköltségek tekintetében sem állunk túl jól, a munkáltatói járulékok a kormányfő szándékai ellenére még jóval az EU átlag felett vannak.
A fogyasztás adóztatásának kérdésében azonban már vitathatatlan eredményeket sikerült elérni, mondjuk az ÁFA és a jövedéki adók emelgetése nem igényel túl sok fantáziát vagy különösebb erőfeszítést.
A Magyarországon alkalmazott 27 százalékos ÁFA-kulcs az Európai Unióban alkalmazott legmagasabb fogyasztási adókulcs – állapította meg ismét az Európai Bizottság és az Európai Unió statisztikai hivatala a hétfőn közzétett „Adózási trendek” című jelentésében. - Egyelőre nincs növekedésbarát adózás - Kitekintő
Mellesleg ha a fogyasztás eszement adóztatása kerül előtérbe - ami jólét korrekciójával megbolondítva biztosan a fogyasztás csökkenéséhez vezet - akkor vajon kinek fognak termelni a versenyképes munkaalapú társadalom mintapolgárai? A hanyatló Nyugatnak?
A nyugati életminőség várható romlásának félreérthetetlen jelei vannak, azonban nem árt vigyázni, mert a leszakadó Európának is lesznek sereghajtói.