Amikor az úgynevezett euróváláság elkezdett a köztudatba szivárogni megjegyeztem, hogy a gyógykezelés elsősorban bankmentésben és központosításban fog megnyilvánulni. Európa egy lépéssel ismét közelebb került a centralizált überállamhoz.
Szerdán ismerteti az Európai Bizottság közös bankfelügyeletre vonatkozó javaslatát José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, valamint Michel Barnier belső piacért és szolgáltatásokért felelős uniós biztos Strasbourgban. Ennek értelmében az eurózóna összes pénzintézete a közös európai bankfelügyelet ellenőrzése alá kerülne, amelynek feladatait a kibővített jogkörökkel rendelkező Európai Központi Bank (EKB) volna hivatott ellátni.
Közös felügyelet alá kerülhet az eurózóna összes bankja - Portfolio.hu
Az valutaunió tagállamainak monetáris politikáját az EKB határozza meg, a kormányoknak nem sok beleszólása maradt, a saját fizetőeszközeikkel együtt a monetáris politika gyakorlásának lehetőségéről is lemondtak.
A költségvetés terén még van mozgástere az uniós országok vezetőinek - a maastrichti keretek között - de egyértelmű törekvések mutatkoznak a közös fiskális politika kialakítására, aminek létrehozása már csak idő kérdése. A fiskális politika centralizálásának terve Görögországban még heves ellenérzéseket váltott ki, Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök azonban már kifejezetten sürgeti azt.
Elsőként 2014 végéig az euróövezeti tagországoknak teljesíteniük kell minden adóügyi és gazdasági konvergenciafeltételt, és végre kell hajtaniuk az Európai Tanács minden előírását. Utána 2015/16-ban létre kell hozni azt az európai szintű hatóságot, amely ellenőrzi a nemzeti költségvetéseket - idézte a Mariano Rajoy spanyol kormányfő nyilatkozatát a Bild am Sonntag című német lap vasárnap.
Rajoy valószínűleg csak a spanyol gazdasági katasztrófa kezelésének a felelősségétől szeretne minél gyorsabban megszabadulni.
A monetáris politika feladása után a költségvetési unió létrehozása azt eredményezi, hogy az eurózóna tagállamai teljesen elveszítik a pénzügyi függetlenségüket, legabbis azt ami még megvolt. A német alkotmánybíróság mai döntése már csak hab a tortán.