Ha valaki emlékszik még, tavasszal még úgy tudtuk, hogy Spanyolországban minden rendben van, Mariano Rajoy és kormánya legalábbis mindent megtett, hogy biztosítsa erről a hallgatóságot. A Bankia államosítása után azonban felgyorsultak az események, a spanyol gazdaság kártyavár státusza mindenki számára nyilvánvalóvá vált. Rajoy állítólag még nem döntötte el, hogy kérjen-e egy általános mentőcsomagot a 100 milliárd eurós banki segély mellé, holott ez már régen eldőlt.
A spanyol válság természetesen nem a Bankiával kezdődött, csak az volt az első olyan megnyilvánulása amit már nem lehetett a szőnyeg alá söpörni.
Párizsból jelentik:
Az összeomlás szélére került Franciaországban egy helyi jelzáloghitelező, amelyet ezért a francia kormánynak kellett megmentenie - adta hírül vasárnap a Financial Times. Franciaország még az előző, Belgiummal és Luxemburggal közös bankmentő csomagjáról is tárgyal Brüsszellel.
Ki kellett menteni a hétvégén egy francia bankot - Portfolio.hu
Az a név, hogy Crédit Immobilier de France csak keveseknek mond valamit, és a "helyi jelzáloghitelező" jelző sem kölcsönöz komoly jelentőséget a francia pénzintézet államosításának (csődjének). Azonban az aprócska tény, hogy a CIF Franciaország második legnagyobb ingatlanhitelezője, talán más megvilágításba helyezi a dolgokat. Minimum jelzésértékű a cég dőlése, ennek ellenére a spanyolhoz hasonló gyors eszkalálódásra nem kell számítani, a francia szőnyeg alá még befér néhány dolog. Lehet, hogy a franciák úgy tesznek mintha a német súlycsoportban játszatnának, a valóság azonban az, hogy a gazdaság tekintetében sokkal közelebb állnak a perifériához mint az sokan gondolnák.