Ezzel a borítóval jelent meg az Economist július 14-én. A kiadás fő témái az USA visszatérése, az amerikai gazdasági fellendülés "félreérthetetlen" jelei voltak. Az amerikai jegybank, a FED elnökének a szenátusi beszámolója már sokkal kevésbé volt optimista hangvételű. Ben Bernanke többek között a növekedés lassulásáról, a kilábalás törékenységéről beszélt. Már számtalanszor leírtam, hogy szerintem a feltételezett kilábalás csak szemfényvesztés, a tizedszázalékokban mérhető makrogazdasági mutatók által jelzett "eredmények" kizárólag gazdaságpolitikai vodoo következményei. (Ebből a szempontból a bejegyzés címe sem helytálló.)
Bernanke szavai már meglehetős pesszimizmusról árulkodnak, ami különösen akkor lehet ijesztő, ha figyelembe vesszük azt a nem elhanyagolható törvényszerűséget, hogy a világgazdasági folyamatok tekintetében az egyik legnagyobb befolyással rendelkező jegybank elnökének igencsak meg kell válogatnia a szavait.
Öt évvel ezelőtt 2007 július 18-án - amikor az első repedések már nyilvánvalóvá váltak amerikai gazdaság szerkezetében - Bernanke szintén szenátusi meghallgatáson vett részt. Akkor 2007 második felére mértéktartó, de egyenletes növekedést, 2008-ra pedig már a gazdaság határozott fellendülését jelezte előre a világ legnagyobb gazdasága felett őrködő jegybankár. A munkanélküliséget 2008-ra 4.5% és 4.75% közöttire becsülte.