A hitelválságot (credit crunch) a pénzintézetek az ingatlanpiaci lufi kidurranását követő óvatossága - a hitelkibocsátások visszafogása, és a hitelfeltételek szigorítása - idézte elő. Ebban a bejegyzésben eltekintenék annak a részletezésétől, hogy mi vezetett idáig, ma egy új jelenség kibontakozására szeretnék néhány gondolatot áldozni.
Tegnapelőtt egy nagyon érdekes cikk jelent meg a Portfolio honlapján, mindenkinek csak ajánlani tudom:
Magyar bankok: ez a motor lefulladt - Portfolio
Azok kedvéért akiknek nincs felesleges 5 perce röviden összefoglalom. A cikk nagyjából arról tudósít, hogy a végtörlesztési hajrá utáni első hónapban a hiteligénylések, és a hitelkihelyezések soha nem látott mélységbe zuhantak Magyarországon. Természetesen feltételezhetjük, hogy a lakosság a végtörlesztések miatt kimerítette a "hitelkeretét", azonban ennek ellent mond, hogy a betétek összege növekedett a vizsgált időszakban, illetve azt is figyelembe kell vennünk, hogy a végtörlesztési szezon alatt felvett hitelek jeletős hányadát adósságtörlesztésre fordították.
A jelek szerint a hitelválság egy új szakaszba lépett, a hitelpiacon a keresletcsökkenés első tünetei jelentkeznek. El lehetne könyvelni a dolgot a magas jegybanki alapkamat, és a brutális hitelköltségek következményeként, azonban nem egy egyedülálló magyar jelenségről van szó.
A vállalati, és magánhitelpiaci keresletcsökkenés egyre több eurozóna tagállamban kezdi felütni a fejét az Európai Központi Bank 1%-os alapkamata, és a két, egyentént 500 milliárd eurós likviditásnövelő akció ellenére.
A lakáshitelek iránti kereslet 2012 első negyedévében 70%-kal esett Portugáliában, 44%-kal Olaszországban, és 42%-kal Hollandiában. Spanyolországban ez elmúlt évben 49%-kal csökkent a kereslet az ingatlanhitelek iránt. A teljes eurozónára kivetített eredmények sem mutatnak sokkal sokkal jobb képet: A lakossági hitelezés 43%-kal, a vállalati szektorban kihelyezett hitelek összege 30%-kal csökkent.
A lakáshitel-kereslet drasztikus csökkenése nem kecsegtet fényes kilátásokkal az ingatlanpiac, illetve az építőipar terén, sem Magyarországon, sem pedig az Európai Unióban. Az Európai Unióra vonatkozó 2012-es GDP-előrejelzéseket azt hiszem már most illene negatív előjellel kiegészíteni. Azoknak akik közeljövőre vonatkozóan (1-5 év) az ingatlanárak emelkedését jósolják egész egyszerűen elment az esze.