A napokban az FN24 birtokába szivárgott egy titkos, a fejlesztési miniszter által jegyzett dokumentum, amely szerint a diákhitel 2 bedöntheti a költségvetést a nem is oly távoli jövőben. Az FN24 cikkére sokan felkapták a fejüket, a rémhír még a parlamentbe is eljutott, ahol az ellenzék Hoffmann Rózsát vonta kérdőre. Érdekesnek találom, hogy az MSZP soraiban szundikáló honatyákat az FN24 világosította fel az diákhitel 2 veszélyeiről, mondjuk csak a felsőoktatásról van szó, felesleges idegeskedni.
A Diákhitel Központ Zrt fejesei elismerték a háttértanulmány létezését, de minden lehetséges fórumon megpróbálják cáfolni azt a feltételezést hogy a kamattámogatásos diákhitel veszedelmes terheket jelenthet a jövő költségvetésére nézve. Nyilatkozataik szerint az FN24 újságírója benézte a számításokat, rosszul adott össze, vagy félreértett valamit.
Tévedni emberi dolog, de úgy tűnik, hogy az NFM is elvégzett néhány összeadást, amit bele is foglaltak is a bizalmas dokumentumba:
"A dokumentum összehasonlítja a következő évekre a Széll Kálmán Tervben leírt felsőoktatási megszorítások által megtakarított és a Diákhitel 2. kamattámogatási vállalása által kifizetendő összegeket is. E szerint 2019-ig az előbbi jön ki győztesnek, egye kisebb előnnyel, onnantól viszont átbillen a mérleg. 2020-tól többe kerül a Diákhitel 2. az országnak, mint a megszorításokból megspórolt, jövőfelélő „felsőoktatási reform” költségvetési hozadéka." - FN24
Az új diákhitelprogram nyilvánosságra kerülésekor többek között én is írtam arról, hogy ez a rendszer hosszútávon fenntarthatatlan. Nem kellenek titkos számítások, több százezer diák egyenként milliós nagyságrendű tartozásának kamattámogatását évtizedekik fizetni nem lesz olcsó móka, még akkor sem ha a felsőoktatásban résztvevők száma - gazdasági, és demográfiai okok miatt - csökkenni fog. Mindenesetre ennek a kormánynak nem kell ezen aggódnia, a törlesztések, és a kamattámogatások folyósítása 10-12 év múlva fog igazán dübörögni. A felsőoktatás finanszírozásának problémáit nem oldották meg, csak eltolták maguktól.
Kanyarodjunk vissza egy pillanatra a Diákhitel Központ érveléséhez. Szerintük az újságíró ott követett el hibát, hogy a diákok tőketartozását egy kalap alá vette az állami kamattámogatások összegével. Valóban csalóka képet adhat a tőketartozást is az állam számlájára felírni, de naivitás lenne feltételezni, hogy a diplomás réteg milliárdos nagyságrendű felhalmozott adósságállományának nem lesznek nemzetgazdasági következményei az elkövetkező évtizedben.
Egy kapcsolódó hír az Egyesült Államokból:
Veszélyeztethetik a gazdasági fellendülést a diákhitelek Amerikában
Hirado.hu
És egy másik Kanadából:
Montreálban pénteken összecsapások voltak a rohamrendőrök, és a diákhitelek emelése ellen demonstráló diákok között. Több rendőr és tüntető megsebesült, és 17 diákot tartóztattak le.