Először is fontosnak tartom megemlíteni, hogy ugyan a multik, a profitjuk nagyságához mérten elenyésző közvetlen bevételt jelentenek az államnak, de az általuk teremtett munkahelyek társadalmi jelentőségét, és az ebből fakadó közvetett hasznot nem szabad alábecsülni. Ennek ellenére a kizárólag a külföldi tőkére alapozott gazdaságpolitikára csak mint ideiglenes megoldásra szabad tekinteni, mivel az állam a külföldi befektetőkkel szemben gyakorlatilag kiszolgáltatott, függő viszonyba kerül, és marad addig amíg ez a helyzet fennáll.
A multik már kényelmetlenül érzik magukat Magyarországon - mit is kaptunk tőlük?
A Hírtv egyik beszélgetős vállveregetős műsorában nyilatkozta az egyik szakértő, hogy amikor becsalták a multikat Magyarországra akkor azt remélték, hogy a profit egy részét majd újra befektetik az országhatárokon belül. A tőke "visszaforgatása" a szakértő szerint sem valósult meg.
A befektetőket egy ország jövője a legkevésbé sem érdekli, az egyetlen céljuk a profit maximalizálása, és ha a viszonyok kedvezőtlenül alakulnak, vagy egy másik országban javulnak a haszonszerzés feltételei, akkor nem az adott helyen próbálnak a körülményeken javítani, befektetni, hanem egyszerűen továbbállnak.
A következő történet amit John Kozy professzortól loptam ezt a folyamatot remekül példázza.
1848 január 24-én James W. Marshall aranyat talált a kaliforniai Colomában. Hamarosan híre ment a dolognak, és ezrével jöttek a szerencsevadászok, akik hevenyészett táborokat húztak fel.
Az aranyásókat rövidesen követték a kereskedők, vállalkozók, prostituáltak, megnyitottak a boltok, kaszinók, kuplerájok, és kocsmák.
Az aranykészletek néhány év múlva kezdtek kimerülni, a kereskedők elsőként hagyták el a területet, és általánosan elmondható, hogy sokkal többek kerestek mint az aranyásók.
" A kaliforniai aranyláz idején a kereskedők, csak az arany felfedezése után jelentek meg, és azonnal távoztak a készletek apadásakor. A tőkét amit felhalmoztak nem fordították produktív vállalkozások alapítására amelyek munkahelyeket biztosítottak volna a munkanélkülivé vált aranyásóknak. A kapitalista gazdaságban a tőkét nem azért szerzik, hogy elköltsék, hanem azért, hogy felhalmozzák. Vállalkozásokat nem azért alapítanak, hogy munkahelyeket teremtsenek. A tőke csak abban az esetben teremt munkahelyeket, ha az megegyezik a pillanatnyi érdekeivel."
John Kozy, The Triumph of Capitalism: Jobless Nations
Arra lehet következtetni, hogy a kormány továbbra is a multik csalogatásával próbál javítani a siralmas foglalkoztatottsági mutatókon. A multik üzenete pedig egyértelmű, a "kedvező befektetői környezet" keretein belül alacsonyabb béreket, a munkavállalói jogok megnyirbálását, alacsonyabb vállalati adókat, és több állami támogatást szeretnének.