Június elején jelent meg egy cikk arról, hogy a részvénypiaci szárnyalás következtében vagyonosodnak az amerikai családok. Már vastagabbak mint a válság előtt.
Az amerikai háztartások vagyona jelenleg a válság előtti csúcsértéket is meghaladja a legfrissebb, idei első negyedéves statisztikák alapján. Ez részben a tőzsdék szárnyalásának köszönhető, az amerikaiak pénzügyi eszközeinek értéke ugyanis 2013 első három hónapjában több mint 2000 milliárd dollárral nőtt, írja a Bloomberg. - Részvényeken is hízik az amerikai lakosság vagyona - Portfolio
Nekem ez a megközelítés már akkor is sántított. Az amerikai lakosság általános vagyongyarapodásáról írni nagyon erős túlzás.
Az átlagolás hasznos, azonban néha torzíthatja a valóságot. Ha a föld lakosságát átlagoljuk, akkor általánosságban elmondható, hogy egy átlagembernek egy heréje van.
Az Egyesült Államokban a pénzügyi eszközök több mint 40%-a a társadalom felső 1%-ának tulajdonában van. A lakosság alsó 80 százaléka a pénzügyi eszközök kevesebb mint 10 százalékán osztozik. A részvénypiac szárnyalásának köszönhető vagyongyarapodás valójában csak egy igen kis részét érinti az amerikai lakosságnak. - Amerikában már mindenki milliomos - Sorok Között
Most három egyetem közgazdászai megállapították, hogy tényleg. A vállalati és részvényprofit jelentős része a felső 1%-nál landol:
Csaknem száz év óta nem volt annyira széles a társadalmi vagyonszakadék az Egyesült Államokban a legtehetősebb egy százalék és a fennmaradó 99 százalék között a Kaliforniai Egyetem, a Párizsi Közgazdasági Iskola és az Oxfordi Egyetem közgazdászainak közös tanulmánya szerint.
Amióta a recesszió 2009 júniusában "hivatalosan" véget ért, a felső 1 százalék élvezi a vállalati profitok és a részvényárak emelkedésének hasznát, annak döntő hányadát. Tavaly átlagosan több mint 394 ezer dollár - 87 millió forint - volt az 1 százalék adózás előtti háztartásonkénti bevétele, a felső 10 százaléké pedig meghaladta 114 ezer dollárt. - Nagyon rég volt ekkora a vagyonszakadék az USA-ban - HVG
A válságot a leggazdagabbak már ki is heverték.
Valószínűleg Európában is hasonló a helyzet.
Miközben az autóeladások zuhannak, a Mercedeseket viszik mint a cukrot.