A fukushimai erőművet üzemeltető TEPCO vezetőinek az első nyilatkozatok szerint halvány fogalma sem volt miért nőtt hirtelen a 18-szorosára a sugárzás szintje. A rejtély megoldódott.
Áprilisban minimális mennyiségű sugárszennyezett víz szivárgásáról tettek említést, júniusban ismét egy kis szivárgásról volt szó. Augusztus elején derült ki, hogy akár napi 300 tonna is "szivároghat".
Most újabb lyukak, 18-szoros sugárzás, halálzóna, és szeptember eleje van:
Van olyan terület a sérült fukusimai atomerőmű szennyvíztárolójában, ahol négy óra alatt halálos sugárzást kaphatnak az ott dolgozók. A cégnek fogalma sincs, miért ugrott meg a radioaktív sugárzás szintje. Emellett újabb lyukakon szivároghat a súlyosan szennyezett víz. - Halálzónává vált a fukusimai atomerőmű - Napi Gazdaság
A Naturalnews és a BBC információi szerint a TEPCO a sugárzás mérésére olyan műszereket használt 2 éven keresztül, amelyek legfeljebb 100 mSv-ig mértek.
A hétvégén lecserélték a sugárzásmérőiket - olyanokra amelyek nem akadtak ki 100-nál - és azzal szembesültek, hogy a radioaktív sugárzás mégsem 100 mSv, hanem sokkal inkább 1800 mSv.
A japán kormány határozott lépéseket ígér, a nukleáris balesetek skáláján már magasabb szintre is sorolták a fukushimai katasztrófát.
A japán atomipart felügyelő hivatal szerdán azt közölte, hogy tekintettel az elfolyt víz mennyiségére és erős szennyezettségre, egyes szintről – amely csupán "anomáliát" jelent – hármas fokozatúra változtatja az eset minősítését, ami már „súlyos incidenst” takar. - Fukusima: "súlyos incidens" a vízszivárgás - Index
Van egy olyan rossz érzésem, hogy a TEPCO és a japán kormány tartogat még kellemetlen meglepetéseket.