A ciprusi események miatt az elmúlt napokban kevesebb figyelem jutott az egy másik uniós válsággócra, Olaszországra, ahol éppen a kormányalakítással kísérletezgetnek.
Mindezidáig igencsak kétséges volt, hogy mit fog lépni az olasz államfő, hiszen Bersaninak nincs meg a törvényhozásban a többsége, illetve elképzelhető, hogy csak olyan koalícióval tudna többséget szerezni, amelynek tagja a szélsőjobboldali párt is. Az mindenesetre a befektetők számára megnyugtató lehet, hogy nem Beppe Grillo exhumorista kapta a felkérést a kormányalakításra, bár meglepően sok szavazatot kapott pártja a február 24-25-i választásokon. Grillo pártjának népszerűsége a választások előtti két hétben jött fel ennyire. - Indul az első kormányalakítási kísérlet Olaszországban - Portfolió
Brüsszel favoritja, a technokrata Mario Monti elég gyengén futott, és egyelőre nehéz elképzelni, hogy a felhozatalból egy épkézláb kormányt össze lehet hozni. Bersaninak sem sikerült.
Berlusconi elutasította a szakértői kormány ötletét, elképzelhető, hogy újabb választásokat kell kiírni. Olaszország egyre inkább a Costa Concordiára emlékeztet. Egy léket kapott luxushajó, kapitány nélkül.
Egy olasz ismerősöm nem értette, hogy Berlusconi pártja hogy a fenébe szerezhetett ennyi szavazatot, viszont szerinte Beppe Grillo jól teljesített ahhoz képest, hogy az olasz média - a kereskedelmi és a közmédia egyaránt - mindent megtett azért, hogy ne kelljen tájékoztatnia a közvéleményt az Öt Csillag Mozgalom létezéséről.
Most viszont már sokkal nehezebb elhallgatni őket. És gyanítom, hogy a ciprusi események miatt, az unió-ellenes kirohanásairól elhíresült Grillo sokkal jobb esélyekkel vág majd neki a megismételt választásoknak. Persze csak ha lesznek. Egy eurószkeptikus kormányt a piacok, és Brüsszel sem tudna megemészteni. Demokrácia ide vagy oda, ez nem opció.
Beppe Grillo egyébként igen tájékozott a pénzügyekkel kapcsolatban is. A következő 1998-as előadásában, éppen a bankrendszer működését részletezi a közönségének.
Szerinte a bankárok rosszabbak a kutyáknál, a nemzeti bankok elnökei pedig az apokalipszis lovasai, meg ilyesmik. Most már sejtem, hogy az exhumorista miért nem túl népszerű a befektetők körében.
Olasz nyelven, angol, és német felirattal: