Ordoszról és a többi kínai szellemvárosról már megjelent néhány beszámoló a magyar médiában:
Ingatlanpiaci szakértők tavaly év végén 64 millióra becsülték az országszerte üresen álló ingatlanok számát Kínában. A Népköztársaságban gyakran egész városnegyedek, sőt kész városok maradnak lakó nélkül, s csaknem minden esetben új építésűek. A jelenség az elmúlt évek építőipari boom-jának, az ország gazdasági növekedésének fenntartásához szükséges, kereslet nélküli, a kormányzat által megrendelt óriás beruházások eredménye. - Szellemvárosok Kínában - 64 millió lakás üresen - Ingatlan és Befektetés
Itt nézegethetsz fényképeket a halott városról, ha kedved van hozzá.
Magyarázat van, az ingatlanárak rohamos emelkedése miatt sokan nem tudják megengedni maguknak ezeket a lakásokat, akik pedig igen azok gyakran csak befektetési céllal vásárolnak, és eszük ágában sincs beköltözni. Ezek az óriásberuházások egyelőre jót tesznek a kínai építőiparnak, és a gazdaságnövekedési mutatóknak, de szerintem kezd már buborékszaga lenni a dolognak. A kormány állítólag a vidéki lakosságot akarja a városokba terelni, és az óriásmetropoliszok zsúfotságát csökkenteni az építkezésekkel.
Valamivel nehezebb megmagyarázni, hogy az állami tulajdonú China International Trust and Investment Corporation miért építtet szellemvárosokat Afrikában is.
Az angolai Luanda külterületén található az alig 3 év alatt felhúzott Nova Cidade de Kilamba, amely 750! darab 8 emeletes lakóépületet, 12 iskolát, és több mint 100 kereskedelmi egységet tartalmaz. Félmillió embernek szolgálhatna lakóhelyéül, de teljesen üres.