Kína követi Norvégia példáját és kiszáll Európából.
Kína állami befektetési alapja (China Investment Corporation) felfüggeszti az európai országok államkötvényeinek vásárlását. A világ ötödik legnagyobb állami alapkezelőjének elnöke Gao Xiquing Etiópiában, a Világgazdasági Fórumon nyilatkozott ezzel kapcsolatban.
"Ami jelenleg Európában történik aggodalomra ad okot"...." Továbbra is keressük a befektetési lehetőségeket Európában, de nem akarunk többé államkötvényeket vásárolni." - Bloomberg
A kijelentés első pillantásra talán ellentmondásosnak tűnhet, például a nemrégiben, Magyarországnak beígért egymilliárd eurós gigahitel tudatában, valójában azonban jól érzékelteti a stratégiaváltást. Az államkötvények értékesítéséből származó bevételeket a kormány arra költi amire csak akarja, a fejlesztési, vagy beruházási hitelekkel kapcsolatban azonban nem egészen ez a helyzet. A hitelt nyújtó fél feltételeket, kondíciókat szabhat, illetve meghatározhatja a fejlesztések irányát. A fejlesztési hitelek jól felfogott kínai érdekeket is képviselnek, amelyek például a Huawei-gyár építésében és a kínai gyorsvasútban testesülnek meg.
Ezt a befektetési stratégiát a kínaiak mér régóta alkalmazzák Afrikában, ahol az ásványkincsk kiaknázásank lehetőségéért cserébe kínai cégek végeznek beruházásokat.