A J.P. morgan 2 milliárd dolláros bukást jelentett be a múlt héten. A srácok hanyagok voltak, semmi különös.
"A befektetésállomány kockázatosabbnak, ingadozóbbnak és kevésbé hatékonynak bizonyult, mint gondoltuk. Sok volt a hiba, a hanyagság és a téves ítélet" - ismerte el Jamie Dimon. A veszteség a származékos befektetési termékek portfóliójában keletkezett a cég azon részlegénél, amelynek feladata a piaci kockázatok ellenőrzés alatt tartása és a készpénzfelesleg beforgatása a vállalati kockázatkezelő részlegbe. - Origo
A szármázékos befektetési termékek kifejezést nem véletlenül emeltem ki. A J.P Morgan származékos befektetési portfóliója, és egyben a származékos termékek piacával szembeni kitettsége a legnagyobb a világon, valamivel több mint 70 ezer milliárd dollár. Csak a viszonyítás kedvéért az USA államadóssága 15737 milliárd, a világ GDP-je 2010-ben 63 ezer milliárd dollár volt.
70 ezer milliárd százdollárosokban nagyjából így néz:
Egy ekkora összegből 2 milliárdot veszíteni talán tényleg a hanyagság kategóriájába sorolható, azonban van itt néhány, szerintem igen érdekes kérdés.
A származékos termékek portfólióját - vagy akár a piacukat - a legjobban talán úgy lehetne elképzelni mintha két tízezrest magam elé tartva besétálnék egy elvarázsolt kastély tükörtermébe. Ha összeszámolnánk a visszaverődő tükörkép tízezreseket, akár azt is feltételezhetnénk -tévesen-, hogy több millió forint felett rendelkezem.
A hasonlat annyiban sántít, hogy az elvarázsolt kastély példájában szereplő tükörmilliókra nem alapozhatok befektetéseket, mert nehéz lenne egy épelméjű felnőttet meggyőzni a létezésükről. A származékos termékek valódi piacán azonban ez nem probléma, a tükörvagyon alapján további befektetéseket is lehet eszközölni, illetve fedezetként is szolgálhatnak bizonyos ügyletekhez.
De maradjunk még a tükörteremben egy kicsit. Ha bejelentem, hogy elveszítettetem tízezer forintot, akkor nem mindegy, hogy a kezemben tartott tízezresek közül tűnt el valamelyik, vagy csak az egyik tükörkép-tízezres szűnt meg létezni, mert mondjuk a gondnok véletlenül összetörte az egyik tükröt. A J.P. Morgan esetében is lényeges kérdés, hogy a kézzel fogható, létező eszközeiből (illetve a befektetőkéből) veszített el 2 milliárdot, vagy csak a tükör-portfólióból. Lényeges a különbség.
A másik érdekes kérdés pedig az, hogy mennyi is valójában az a 2 milliárd dollár, mert egyelőre ennyit jelentettek be, de én nem vennék rá mérget. Véleményem szerint a valódi veszteség a többszöröse annak amit egyelőre beharangoztak, és a pontos végösszeget jó esetben soha nem fogjuk megtudni, rosszabb esetben majd csak akkor amikor már a mentőcsomagról alkudoznak.
Mindenesetre az ügyben tegnap megkezdődtek a bizottsági meghallgatások, egyelőre a felügyeleti szervek (SEC, CFTC) vezetőit faggatják a szenátusban.