A csökkenő munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban, nem jelenti azt, hogy többen dolgoznak.
Akit érdekel már biztosan tudja, hogy a vártnál ugyan kevesebb új munkahely jött létre decemberben, de a munkanélküliségi ráta 7%-ról 6.7%-ra csökkent.
Ami 2008 októbere óta a legalacsonyabb.
Jól hangzik, de nincs mindenki elragadtatva:
Ennél is aggasztóbb, hogy a munkaerőpiac mérete folyamatosan csökken a munkakorú lakosságéhoz képest - figyelmeztet Stiglitz. Decemberben 62,8 százalékon állt a mutató, ami 1978 óta a legalacsonyabb értéknek számít. " Milliók vannak, aki felhagytak az álláskereséssel. Kerestek, kerestek, és nem lett munkájuk...Egyre több amerikai mondja, hogy nincs jövő" - hangzott el az interjúban. - Ez még nem az öröm éve a Nobel-díjas professzor szerint - Portfolio.hu
Így néz ki amiről Joseph Stiglitz beszél:
via Zerohedge
Ez a grafikon az amerikai munkaképes korú lakosság és a munkaerő-állomány arányának változását szemlélteti százalékban kifejezve 1978-tól napjainkig.
A munkaerő-állományt a foglalkoztatottakon kívül a munkanélküliek alkotják, azok akiknek éppen nincs munkájuk, viszont akarnak, tudnak dolgozni, és aktívan munkát keresnek.
De ha hosszabb idő után nem találnak munkát, vagy feladják az álláskeresést mert kilátástalannak találják, akkor kikerülnek a munkaerő-állományból, és nem számítanak többé munkanélkülinek sem, gazdaságilag inaktívvá válnak. (discouraged workers)
A munkanélküliségi ráta a munkanélkülieknek nem a lakosságon, hanem a munkaerő-állományon belüli részarányát mutatja.
A munkanélküliség = (munkanélküliek száma / munkaerő-állomány) x 100
A példa kedvéért tegyük fel, hogy a van 25 munkanélküli, a munkaerő-állomány pedig 100, ebben az esetben a munkanélküliségi ráta 25%.
Egy munkanélküli feladja az álláskeresést, és elhagyja a munkaerő-állományt, egyúttal megszűnik munkanélkülinek is lenni.
24/99*100= 24.24, vagyis a munkanélküliség hivatalosan 24.24% lesz.
Tegyük fel, hogy 5 álláskereső hagy fel az aktív munkakereséssel, 20/95*100=21.05, a munkanélküliség máris csak 21.05%-os.
Ha huzamosabb ideig egyetlen munkanélküli sem talál munkát, akkor a munkanélküliség 0%-os is lehet, anélkül, hogy akár csak 1 emberrel is több dolgozna.
Éppen ezért a munkanélküliségi arány csökkenése nem feltétlenül jelenti a foglalkoztatottsági helyzet javulását.
Még egy grafikon a végére, a munkanélküliség átlagos időtartama az Egyesült Államokban:
via Zerohedge
Így fordulhat elő, hogy a csökkenő munkanélküliségi mutató ellenére több száz New York-i képes napokon keresztül sorban állni egy álláslehetőség megszerzése érdekében, akár a mínusz 10 fokban is.