Az Egyesült Államok azt üzeni az Európai Uniónak, hogy áldozzanak többet a problémás bankok tőkehelyzetének rendbehozatalára - az adófizetők pénzéből.
Francois Hollande január 7-én fogadta Jack Lew amerikai pénzügyminisztert Párizsban
Az amerikai pénzügyminiszter Párizs után Berlinbe és Lisszabonba is ellátogat, részben azért, hogy közvetítse Washington aggodalmát az adósságválság során meggyengült európai bankszektor miatt.
Párizsban arra bátorította az EU-t - amely a 2008-as válságra megszorító intézkedésekkel válaszolt - hogy uniós szintű intézményeket hozzon létre a bankok megmentése érdekében.
A tagországainak osztoznia kellene a kockázatokban és a költségekben, és olyan közös intézményeket létrehozni amelyek szükség esetén feltőkésíthetik a pénzintézeteket - tolmácsolta az amerikai álláspontot a találkozón.
"Minél több a tőke az európai bankokban, minél erősebbek a végütközők, (backstops, tud valaki erre valami jó magyar kifejezést?) annál jobb az európai gazdaságnak, az amerikai gazdaságnak, és a világgazdaságnak" - mondta Lew.
Lew szerint a decemberben kreált bankszanálási mechanizmus nem elég jó, a tervezett 55 milliárdos bankszanálási alap pedig nagyon kevés a bankok mérlegfőösszegeihez képest. Ebben mondjuk igaza van.
Szerintem miután több ezer milliárd adófizetői eurót pumpáltak a pénzintézetekbe, ideje lenne más megközelítést alkalmazni.
Én azt javasolnám az uniónak, hogy a bankszanálási mechanizmusukba foglaljanak bele kivégzőosztagokat is. Mentsék meg a bankokat, rendben, de a nyilvánvalóan alkalmatlan vezetést darabolják fel, és etessék meg a kóbor kutyákkal.
Így legalább nem mindig csak az európai adófizetők vállalnának némi kockázatot.