Az Index a napokban buktatta le a Gyermekrák Alapítvány vezetőjét, aki az alapítvány gyermekmentőjével utaztatja magát. Ez azonban csak a jéghegy csúcsa, és a mutyi nem korlátozódik a Gyermekrák Alapítványra. Az alapítványok jelentős része elsősorban az anyagi haszonszerzés érdekében létrejött megélhetési alapítvány.
Az első látásra talán szigorúnak tűnő szabályozás számos kiskaput hagy az alapítványok futtatói számára. Nem hiszem, hogy nagy titok lenne, hogy számos szervezet esetében a felajánlások jelentős része az alapítók zsebében landol. A propagált cél általában kimerül némi látszattevékenységben.
Az elmúlt hetekben két, daganatos gyerekek támogatására létrehozott alapítványról, a Dagantos.hu-ról és a Gyermekmentő Támogató alapítványról derült ki , hogy csupán a bevételeik 7 százalékát költötték beteg gyerekek támogatására, a többi pénzből pedig luxusapartmanokat béreltek és a barátaikat támogattak. Az alapítványok gazdálkodása papíron rendben volt, de egy részletesebb Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) átvilágítás után kiderült a csalás. - Mire és hogyan költ a Gyermekrák Alapítvány? - Index
Az SZJA 1% felajánlásának a lehetősége, különösen jövedelmezővé, ezzel együtt vonzóvá tette az alapítvány szektort.
Nem állítom, hogy minden alapítványt gazemberek hoztak létre, de garantálom, hogy ha az Index cikke alapján a hatóságok, vagy az újságírók ráállnak a témára, nagyon érdekes dolgokat találnak majd.
Az Egyesült Királyságban is vagyonokat lehet keresni az alapítványokkal.
Az egyik ismerősöm miután megszerezte a diplomáját a szigeten, önkéntes munkát vállalt egy alapítványnál. Ez ott divat, mert jól mutat az önéletrajzban. Ott szembesült azzal, hogy az alkalmazottak többsége - hozzá hasonlóan - önkéntes volt. A vezetők azonban az ottani viszonylatban is óriási tiszteletdíjakat tettek zsebre, és az alapítvány által finanszírozott szolgálati autókkal jártak. Mercedes S-osztály.
A mutyizó alapítványok piszkos ügyeivel a Charity Watch UK blog foglalkozik.
Néhány eset a közelmúltból:
A birminghami székhelyű Age Concern alapítvány elméletileg az támogatásra szoruló idő embereket segíti.
Tavaly 2,141,594 font adomány folyt be, ebből 1,417,078 fontot fizettek ki tiszteletdíjakra, és az ezekkel kapcsolatos járulékokra. A főnök 100000-110000 fontot vihet haza évente.
A nélkülözők megsegítésére létrejött Comic Relief alapítványról kiderült, hogy az adományokat inkább befektetik, ahelyett, hogy azokra az ügyekre fordítanák, amelyek nevében pénzt tarhálnak.
150 millió fontot halmoztak fel az évek során, aminek jelentős részét fegyvergyártók, alkohol, illetve dohánycégek részvényeibe fektették.
A személyi juttatások összege 2008-tól 2012-ig 7.1 millióról 13.5 millió fontra emelkedett.
Így is lehet harcolni a szegénység ellen.
A Comic Relief ügyeiről a BBC is készített egy dokumentumfilmet, amit a közeljövőben tűznek majd műsorra.
Ezek a nyugati példák talán segítenek elképzelni, hogy mi mehet itt, Mutyisztánban.
A Gyermekrák Alapítvány körül kirobbant botrányra a Fidesz is felkapta a fejét, rendőrségi vizsgálatot szeretnének, illetve jogszabály módosításokat, amelyekről a tisztességesen dolgozó alapítványokkal egyeztetnének.
Az a kérdés, hogy melyik alapítványokat tekinti a Fidesz a tisztességesen dolgozónak.
A tisztességesen dolgozókat, vagy a saját érdekszféráikba tartozókat?