Valami kormányközeli tanácsadó kihúzta a fejét a seggéből, körülnézett, és észrevette, hogy van néhány viszonylag fiatal magyar cég, amelyek nemzetközi viszonylatban is bizonyítottak. Utána jött a döbbenet, hogy Prezi ráadásul nem is a Simicskáé.
És meg meg is született a nagy ötlet, hogy a kormány meglovagolva mások sikereit, Magyarországot start-up nagyhatalommá változtassa 2020-ra. Cséfalvay el is szaladt az angolokhoz olyan érdemekkel vagánykodni, amelyekhez a kormányának az ég világon semmi köze:
A magyar szakpolitikus elmondta: a legfontosabb cél az volt, hogy felhívják befektetői közösség, a kockázatitőke-társaságok, az inkubátorok, valamint a londoni és a cambridge-i egyetemi közösség figyelmét azokra a változásokra, amelyek Magyarországon az induló vállalatokkal kapcsolatban történtek. Magyarországon nagyon élénk start-up világ kezd kialakulni, és a múlt héten meghirdetett program ezt hivatott tovább erősíteni - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán. - Budapest start-up fővárosi terveit ismertette Londonban Cséfalvay Zoltán - NGM
A bölcs kormányunk - kormányaink eddig nem sokat tettek hozzá az élénk hazai start-up világ kialakulásához. Sőt.
Ugyan nem nyilatkozhatok a nevükben, de könnyen el tudom képzelni, hogy a napjainkra befutott magyar start-up cégeknek is meg kellet küzdeniük azokkal a problémákkal, amelyekkel a vállalkozó kedvű magyaroknak általában: a napról napra változó adózási szabályokkal, a kapcsolati tőke elsőbbségével, a bürokratikus aknamezővel, és még sorolhatnám.
A barátságtalan vállalkozási környezetről egyszer már írtam a Növekedés korlátai című bejegyzésben.
Ez csak egy idevágó részlet:
"A Princeton egyetem professzora Dani Rodrik egyszer azt írta, (One Economics, Many Recipes) hogy vállalkozói szektor eredményességének a korlátja sok esetben a kormány, mivel gyakran favorizálják a nagy, politikai kapcsolatokkal rendelkező cégeket, illetve brutális, és nem ritkán költséges engedélyeztetési procedúrával és feleslegesen szigorú szabályozással hátráltatják a vállalkozó kedvűek kibontakozását. Rodrik kórképe hazánk tekintetében telitalálat."
Persze ez most változni fog. Megígérték. 2020-ban majd meglátjuk, hogy például a közbeszerzési eljárások esetében mennyi esélye lesz egy "újonnan alapított, induló innovatív vállalkozásnak" a rokonok, és a szobatársak cégeivel szemben.
Cséfalvaynak lehajtott fejjel kellett volna elmesélnie az angolok szigetén, hogy ezeknek a cégeknek külön tisztelet jár azért, mert képesek voltak figyelemre méltó sikereket elérni - az elrettentő magyar vállalkozási környezet ellenére is.