A múlt hét egyik vezető gazdasági szenzációja volt, hogy hivatalosan is véget ért a spanyol recesszió. Tudod, Spanyolország az az uniós tagállam, ahol hullákkal végzik a törésteszteket, mert nincs pénz.
A spanyol gazdaság először nőtt 2011 eleje óta, így a statisztikai hivatal jelentése megerősíti a spanyol jegybank korábbi számításait. A statisztikai hivatal szerint a harmadik negyedéves növekedést az export és a turizmus hajtotta. A belföldi fogyasztás hosszú ideje gyenge, de szeptemberben az is növekedett, ami újabb jele, hogy Spanyolország túl lehet a válság legnehezebb szakaszán. - Véget ért a spanyol recesszió - Portfolio
Technikai értelemben véve persze tényleg véget ért a recesszió, vagyis az előző negyedév GDP zuhanását nem követte újabb. De a 0.1 %-os növekedésből én nem mernék olyan messzemenő következtetéseket levonni, hogy a válság húzós szakaszán már túl vannak a spanyolék.
Egyszer már 2011-ben is volt ilyen.
Amikor a viszonyszám már meglehetősen alacsony nem túl nehéz egy 0.1 tizedes növekedést elérni a turistaszezonban. Figyelembe véve azt is, hogy a bombasztikus GDP növekedésről a Spanyol Nemzeti Bank, illetve a statisztikai hivatal számolt be, hát hogy is mondjam, maradjon közöttünk, de köh, köh, hm, hm.
A spanyol hivatalnokok áprilisban úgy látták, hogy 2019-ben a GDP növekedés 3.2%, a munkanélküliség 14.9% a költségvetés többlete 2.1%, a GDP arányos államadósság pedig 85.6% lesz.
Akar valaki fogadni?