Nem elég, hogy Japánt nukleáris és gazdasági katasztrófa fenyegeti, még belekötnek a kínaiakba is.
A Global Times című lap szerint a haditengerészet a Nemzetközi Tengerészeti Szervezetnek előre bejelentett időpontban végzett hadgyakorlatot a Csendes-óceánon, amikor "japán hadihajók behatoltak a zónába, majd ott maradtak három napon át". A kínai tájékoztatás szerint később japán hajók követték a kínai hadihajókat. A pekingi védelmi tárca az ügyben erélyes tiltakozását fejezte ki.
Tokióban úgy nyilatkoztak, hogy a kérdéses időpontban "figyelmeztető és megfigyelő tevékenységet" folytattak ugyan, de nem zavarták és nem akadályozták a kínai hadgyakorlatot.
Az újabb kínai-japán viszály nem sokkal azt követően robbant ki, hogy a kínai védelmi minisztérium bejelentette: amennyiben Japán betartja fenyegetését és lelövi Kína drónjait (pilóta nélküli repülőgépeit), azt Peking "háborús cselekménynek" tekinti.MTI
Kína nem csak tekintélyes haderővel, de növekvő vásárlóerővel is rendelkezik. A japán izmozásnak komoly gazdasági következményei is lehetnek vannak:
Emiatt azonban a Nissant a többi japán autógyártónál érzékenyebben érintette az előző évben Kínában meghirdetett bojkott a japán autók ellen. A kínai eladások visszaestek, és csak 2013 márciusa után kezdtek el újra növekedni. A kínai növekedés viszont kulcsfontosságú a gyártó számára, ha el akarja érni 2017-es célkitűzését, hogy 8 százalékos részesedést szerezzen a világpiacon. - Betett a kínai bojkott a Nissannak - Tőzsdefórum
És ha még ez sem lenne elég, november végén Japánba utazik Orbán Viktor is.